Jižní Korea bojuje s kontroverzním duchovním. Obří kostel je opět ohniskem koronaviru

Několik tisíc členů jihokorejského náboženského hnutí, které vede kontroverzní duchovní Čun Kwang-hun, bylo umístěno do karantény. Mezi věřícími v metropoli Soulu se totiž rozšířil koronavirus, informují dnes tiskové agentury. S obrovským kostelem v severní části Soulu, který členové hnutí navštěvují, už je podle jihokorejské vlády spojeno 315 případů infekce.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nakažen je i vůdce Čun, kterého úřady obviňují ze zatajování informací o členech hnutí a z porušení karanténních nařízení. Petici vyzývající k zatčení duchovního už podepsalo více než 200.000 lidí.

Situace vyvolává vzpomínky na přelom února a března, kdy Jižní Korea několikrát registrovala denní počty nakažených nad 500. Nemoc covid-19 se tehdy šířila mimo jiné ve městě Tegu mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži, se kterým je spojováno více než 5200 případů nákazy koronavirem, informuje CNA. Vůdce hnutí Sinčchondži, považovaného za křesťanskou sektu, jihokorejské úřady na začátku srpna zadržely. Osmaosmdesátiletý vůdce I Man-hi čelí obvinění, že před úřady tajil klíčové údaje, čímž bránil vyhledávání lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými.

Od té doby se Jižní Koreji podařilo díky rozsáhlému testování a důslednému dohledávání kontaktů nakažených postup koronaviru zbrzdit a v minulých týdnech přibývaly v zemi jen desítky případů denně. Země s více než 50 miliony obyvatel tak má relativně nízký celkový počet případů nákazy - od začátku epidemie v únoru jich bylo odhaleno 15.515.

O víkendu ale jihokorejské úřady zaznamenaly znepokojující nárůst počtu infekcí - v sobotu bylo hlášeno 166 nových případů, v neděli 279 a dnes 197. To vládu přimělo zpřísnit opatření; v Soulu a okolí byla zakázána náboženská shromáždění, uzavřena byla muzea a knihovny, v klubech, barech či sportovních halách se musejí dodržovat přísnější bezpečnostní pravidla a sportovní utkání se hrají bez diváků.

Hlavním ohniskem je kostel náboženského hnutí Sanang čeil (v anglickém přepisu Sarang Jeil) na severním okraji Soulu, jehož vůdce zastává silně konzervativní názory a je tvrdým kritikem jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Prezidenta, jehož rodiče jsou severokorejští uprchlíci, označuje za špiona KLDR. Hnutí Sanang čeil se označuje za presbyterní církev, podle agentury Bloomberg ho ale většina křesťanů považuje za sektu.

S kostelem zmíněného náboženského hnutí v Soulu už je spojeno 315 případů nákazy koronavirem a 3400 tamních věřících bylo umístěno do karantény. Jihokorejské ministerstvo zdravotnictví si ale stěžuje, že hnutí dodalo neúplný seznam věřících a že komplikuje snahy úřadů o jejich izolaci. Vůdce Čun Kwang-hun navíc o víkendu pronesl projev k tisícům demonstrantů, kteří protestovali proti středolevé vládě prezidenta Mun Če-ina.

Demonstrace se konala navzdory výzvám úřadů, aby se lidé vyhýbali masovým akcím. Čun Kwang-hun navíc neuposlechl vládní nařízení týkající se karantény pro všechny členy náboženského hnutí Sanang čeil. Dnes média oznámila, že Čun byl pozitivně testován na koronavirus.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na…

24.09.2020 14:39 Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací…

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama