Jižní Korea bojuje s kontroverzním duchovním. Obří kostel je opět ohniskem koronaviru

Několik tisíc členů jihokorejského náboženského hnutí, které vede kontroverzní duchovní Čun Kwang-hun, bylo umístěno do karantény. Mezi věřícími v metropoli Soulu se totiž rozšířil koronavirus, informují dnes tiskové agentury. S obrovským kostelem v severní části Soulu, který členové hnutí navštěvují, už je podle jihokorejské vlády spojeno 315 případů infekce.

Nakažen je i vůdce Čun, kterého úřady obviňují ze zatajování informací o členech hnutí a z porušení karanténních nařízení. Petici vyzývající k zatčení duchovního už podepsalo více než 200.000 lidí.

Situace vyvolává vzpomínky na přelom února a března, kdy Jižní Korea několikrát registrovala denní počty nakažených nad 500. Nemoc covid-19 se tehdy šířila mimo jiné ve městě Tegu mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži, se kterým je spojováno více než 5200 případů nákazy koronavirem, informuje CNA. Vůdce hnutí Sinčchondži, považovaného za křesťanskou sektu, jihokorejské úřady na začátku srpna zadržely. Osmaosmdesátiletý vůdce I Man-hi čelí obvinění, že před úřady tajil klíčové údaje, čímž bránil vyhledávání lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými.

Od té doby se Jižní Koreji podařilo díky rozsáhlému testování a důslednému dohledávání kontaktů nakažených postup koronaviru zbrzdit a v minulých týdnech přibývaly v zemi jen desítky případů denně. Země s více než 50 miliony obyvatel tak má relativně nízký celkový počet případů nákazy - od začátku epidemie v únoru jich bylo odhaleno 15.515.

O víkendu ale jihokorejské úřady zaznamenaly znepokojující nárůst počtu infekcí - v sobotu bylo hlášeno 166 nových případů, v neděli 279 a dnes 197. To vládu přimělo zpřísnit opatření; v Soulu a okolí byla zakázána náboženská shromáždění, uzavřena byla muzea a knihovny, v klubech, barech či sportovních halách se musejí dodržovat přísnější bezpečnostní pravidla a sportovní utkání se hrají bez diváků.

Hlavním ohniskem je kostel náboženského hnutí Sanang čeil (v anglickém přepisu Sarang Jeil) na severním okraji Soulu, jehož vůdce zastává silně konzervativní názory a je tvrdým kritikem jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Prezidenta, jehož rodiče jsou severokorejští uprchlíci, označuje za špiona KLDR. Hnutí Sanang čeil se označuje za presbyterní církev, podle agentury Bloomberg ho ale většina křesťanů považuje za sektu.

S kostelem zmíněného náboženského hnutí v Soulu už je spojeno 315 případů nákazy koronavirem a 3400 tamních věřících bylo umístěno do karantény. Jihokorejské ministerstvo zdravotnictví si ale stěžuje, že hnutí dodalo neúplný seznam věřících a že komplikuje snahy úřadů o jejich izolaci. Vůdce Čun Kwang-hun navíc o víkendu pronesl projev k tisícům demonstrantů, kteří protestovali proti středolevé vládě prezidenta Mun Če-ina.

*Meanwhile*, as Seoul upgrades its social distancing alert level, the conservative elderly religious fanatics are out in the streets of Seoul right now, they continue to pour in. The main rally is led by pastor Jeon Kwang-hoon, whose Sarang Jeil church one of the main clusters. pic.twitter.com/CwxkqWbiHZ

— Raphael Rashid (@koryodynasty) August 15, 2020

Demonstrace se konala navzdory výzvám úřadů, aby se lidé vyhýbali masovým akcím. Čun Kwang-hun navíc neuposlechl vládní nařízení týkající se karantény pro všechny členy náboženského hnutí Sanang čeil. Dnes média oznámila, že Čun byl pozitivně testován na koronavirus.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea Čun Kwang-hun (duchovní) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy