Jižní Korea oznámila 505 nových případů koronaviru, došlo k roztržce s Japonskem

Diplomatický spor se rozhořel mezi Soulem a Tokiem poté, co Japonsko ve čtvrtek kvůli šíření koronaviru nařídilo dvoutýdenní karanténu pro všechny návštěvníky z Jižní Koreje. Jižní Korea dnes stejné opatření nařídila pro všechny lidi přijíždějící z Japonska a zastavila bezvízový režim s touto zemí. V Jižní Koreji, která je po Číně koronavirem nejvíce zasaženou zemí na světě, se nakazilo téměř 6600 lidí a 42 osob infekci podlehlo.

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

V Jižní Koreji se podle posledních údajů nárůst nových případů zpomalil, dnes jich přibylo 505, kdežto ve čtvrtek 760, uvedlo jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

zdroj: YouTube

Úřady informovaly, že ke konci se blíží testování skoro 200.000 stoupenců náboženského hnutí Sinčchondži ve městě Tegu, odkud je hlášeno 90 procent všech nakažených v zemi.

Soul dnes podle agentury AP ostře protestoval proti opatřením, která oznámil japonský premiér Šinzó Abe.

Ti, kdo přicestují do Japonska z Jižní Koreje ale i Číny, musí podstoupit dvoutýdenní karanténu. Od soboty pak lidé z těch oblastí Jižní Koreje, které jsou obzvlášť sužované nákazou, do Japonska nemohou vůbec. Soul tento krok považuje za "nepřiměřený a politováníhodný". "Japonská vláda ve skutečnosti vyhlásila zákaz vstupu pro všechny naše lidi," řekl dnes jihokorejský premiér Čong Sje-kjon.

Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha si na protest předvolala japonského velvyslance v Soulu a její náměstek oznámil, že úřady od pondělka pozastavují bezvízový styk s Japonskem a že se ruší platnost víz pro ty japonské občany, kteří je pro cesty do Jižní Koreje potřebují. Cizinci přijíždějící z Japonska budou muset při příjezdu do Jižní Koreje absolvovat zvláštní vstupní proceduru a úřady v Soulu zvýšily stupeň varování před cestami do Japonska.

Japonsko loni navštívilo 5,6 milionu lidí z Jižní Koreje, což je téměř o 26 procent méně než o rok dříve.

Agentura Reuters vztahy mezi Soulem a Jižní Korejí označila za komplikované. Japonsko Korejský poloostrov v letech 1910 až 1945 okupovalo, země rozdělují také obchodní spory a vojenské otázky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se chce zbavit odpovědnosti. Z pandemie covidu-19 obviňuje Španělsko

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Vir SARS-CoV-2 infikoval po celém světě více než 11 miliónů lidí a předpokládá se, že pochází ze…

Indie navzdory nárůstu případu nákazy otevře znovu památky

05.07.2020 13:17 Indie za přísných sanitárních opatření v pondělí návštěvníkům znovu zpřístupní slavnou památku Tádž…

KLDR prý nemá ani jednoho nakaženého. Ve skutečnosti nikdo ani neví, kolik…

05.07.2020 11:36 Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání komunistické strany ocenil reakci své země na covid-19 a označil…

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy