Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od společnosti AstraZeneca zamířily do více než 200 domovů s pečovatelskou službou, kde zdravotníci naočkují personál a některé klienty. Navzdory stížnostem na pomalý rozjezd očkovací kampaně a debatu ohledně účinnosti přípravku od AstraZeneky u seniorů nasvědčují průzkumy veřejného mínění tomu, že Jihokorejci mají o očkování zájem, napsala agentura Reuters.

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Zdravotníci zároveň vakcínu od AstraZeneky nebudou aplikovat Jihokorejcům starším 65 let, úřady jako důvod uvádějí nedostatek dat ohledně účinnosti tohoto preparátu u starších lidí. V sobotu Jižní Korea plánuje začít očkovat také vakcínou vyvinutou firmami Pfizer/BioNTech. Tento preparát chce v první fázi aplikovat zdravotníkům, kteří pracují v zařízeních, kde se léčí pacienti s covidem-19.

Asijský stát, kde žije zhruba 52 milionů obyvatel, chce během července očkovat deset milionů lidí, kteří patří do rizikových skupin. Soul chce zároveň do listopadu docílit kolektivní imunity, kterou definuje přinejmenším 70procentní proočkovaností obyvatelstva. Někteří odborníci však vyjádřili pochyby, že se zemi tento ambiciózní plán podaří uskutečnit, podotýká Reuters.

Jihokorejské úřady, které označily začátek očkování za první krok k návratu k normálnějšímu životu, zároveň prodlouží na celonárodní úrovni o dva týdny opatření proti šíření koronaviru. Mezi současné restrikce patří například zákaz soukromého shromaždování více než čtyř lidí, kavárny, restaurace a tělocvičny mohou mít otevřeno jen do 22:00 hodin, a náboženských obřadů či sportovních akcí se může účastnit výrazně méně lidí než normálně.

Jižní Korea ve čtvrtek ohlásila 406 nových případů koronavirové infekce za den. Celkem se v zemi nakazilo 88.922 lidí, z nichž 1585 na covid-19 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Nejméně deset policistů bylo na východě Barmy zabito při útoku odpůrců puče

10.04.2021 12:23 Nejméně deset policistů dnes přišlo o život při útoku na policejní stanici na východě Barmy. S…

Očkování v Číně: Čerstvá vajíčka za odměnu, puntík za trest

10.04.2021 09:14 Čerstvá vajíčka za odměnu, nebo naopak červený puntík u vchodu do domu - takovýmito pobídkami a…

Kim přirovnal ekonomické problémy KLDR k hladomoru z 90. let

09.04.2021 11:31 Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes ve svém závěrečném projevu na sjezdu vládnoucí Korejské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama