Kambodžský premiér utahuje otěže. Moje strana bude u moci celé století, vzkázal opozici

Autokratický kambodžský premiér Hun Sen se opřel do opozice a prohlásil, že jeho vládnoucí strana bude dominantní silou na politické scéně celé století. Opozičním představitelům vzkázal, že si musí počkat až na svůj příští život, jestliže chtějí převzít moc, napsala agentura Reuters. Před volbami v roce 2018 nechal premiér rozpustit hlavní opoziční stranu CNRP, vládní Strana kambodžského lidu (CPP) tak hlasování drtivě vyhrála.

Kambodža, ilustrační foto
doporučujeme

"Kdo dokáže nahradit Hun Sena? Buďte upřímní a ukažte se," prohlásil premiér po návštěvě nového kambodžského letiště. "Nikdo takový není," dodal s tím, že kdyby se někdo takový objevil, bude si muset počkat "až na příští život", protože teď vládne on a jeho strana CPP.

Opoziční Kambodžská národní strana záchrany (CNRP) byla rozpuštěna v roce 2017 a 118 jejích členů dostalo zákaz činnosti na pět let. Akce byla součástí širší operace proti opozici, občanské společnosti i médiím před volbami v roce 2018, poznamenala agentura Reuters.

Vůdce opozice Kem Sokha čelí obvinění z vlastizrady. Obžaloba tvrdí, že se spolčil se Spojenými státy s cílem svrhnout Hun Sena, Sokha ale veškerá obvinění popírá. Soud začal letos v lednu, a pokud bude opoziční vůdce shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení.

Autokratický premiér Hun Sen je v Kambodži u moci od roku 1985. V mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů krutého diktátora Pol Pota. V bojích o Phnompenh v jejich řadách přišel o oko a částečně ochrnul.

Při dlouhodobém léčení v nemocnici přehodnotil své názory, rozešel se s polpotovci a v červnu 1977 se připojil ke kambodžským provietnamským silám, které na jaře 1978 zahájily povstání proti Polpotovu genocidnímu režimu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy