Karanténa na výletní lodi v Japonsku selhala? Několik evakuovaných má Covid-19

Z výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama kvůli výskytu nového typu koronaviru na palubě, se dnes vylodí poslední cestující, u nichž se neprokázala nákaza. S odkazem na vyjádření místního ministerstva zdravotnictví to napsala agentura AP. Na lodi se zatím nakazilo 634 lidí, dva z nich ve čtvrtek zemřeli. Japonsko čelí rostoucím mezinárodním pochybám ohledně účinnosti karantény, kterou na cestující uvalilo.

Několik stovek lidí palubu opustilo již ve středu a ve čtvrtek poté, co skončila 14denní izolační lhůta stanovená japonskými úřady. Další stovky svých občanů pak z plavidla evakuovaly některé země jako USA, Jižní Korea, Austrálie či Izrael.

This morning I spoke directly to professor Kentaro Iwata - who was on the #diamondprincess yesterday. His testimony is absolutely damning. pic.twitter.com/HtGWdlnkYE

— Rupert Wingfield - H (@wingcommander1) February 19, 2020

Na palubě však nadále zůstává přes tisíc členů posádky. Ti totiž na rozdíl od pasažérů nebyli téměř nepřetržitě uzavřeni ve svých kajutách, ale museli se starat o chod lodi a obsluhovat izolované cestující. Většina posádky tak bude moci teprve po odchodu pasažérů vstoupit do vyžadované dvoutýdenní karantény. Úřady je mají z lodi v příštích dnech převézt do vládního zařízení, kde budou pobývat v izolaci.

Pochyby ohledně účinnosti opatření japonských úřadů proti šíření nemoci však podle agentury AFP vzbudily zprávy z Austrálie. Tam se dnes prokázal koronavirus u dvou lidí evakuovaných z obřího plavidla, kteří přitom v Japonsku prošli na začátku týdne testy, jež vyšly negativní.

Stejný případ dnes zaznamenal také Izrael, kde se virus potvrdil u navrátivší z Diamond Princess, u níž všechny předchozí testy na nákazu nepoukazovaly. Čtyři infikovaní Izraelci přitom zůstali na léčení v Japonsku.

Někteří kritici napadají rozhodnutí držet cestující v karanténě přímo na lodi, kde je podle nich kvůli stísněnému prostoru velice obtížné zamezit styku nemocných se zdravými. Podezření z nedbalého přístupu vzbudily informace o tom, že se virem nakazilo šest vládních pracovníků, kteří karanténu na palubě organizovali. Postup místních úřadů přitom již před několika dny kritizovaly Spojené státy.

Japonská vláda svoje kroky hájí. Uvedla, že testy nakažených navrátivších Australanů jsou staršího data a nemoc se na lodi dále šířila i po jejich provedení. Není podle ní ani jisté, zda by těmto dvěma lidem povolila vylodění, pokud by jejich vydání nepožadovala australská vláda.

Řada zemí vyžaduje po svých občanech, aby po návratu z obří lodi zůstali v karanténě dalších 14 dní. Japonsko ale svoje státní příslušníky pustilo domů. Nařídilo jim však, aby neopouštěli svoje obydlí, pokud to není bezpodmínečně nutné, nevyužívali hromadnou dopravu a nosili mezi lidmi vždy ochrannou roušku.

Související

loď Diamond Princess

Obří výletní jachty nesmí opustit tisíce lidí. Nakažení cestující pluli po celém světě

Na luxusních výletních jachtách je v současné době napříč celým světem uvězněno více jak 6000 lidí. Podle platformy na sledování lodní dopravy CruiseMapper zůstává na moři nejméně 8 lodí, včetně plavidla, na kterém je 128 lidí pozitivních na COVID-19. Většina lodí přitom vůbec neměla vyplout, neboť přístav opustily až poté, co byla situace napříč kontinenty kritická. Řada zemí už proto zahájila právní kroky.

Více souvisejících

loď Diamond Princess Japonsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy