V Kazachstánu je smrtelnější nemoc než covid, tvrdí Čína. Úřady to popírají

Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí. Záhadný zápal plic se začal šířit v půlce června a po celé zemi se výrazně zvyšují případy, tvrdí čínská ambasáda, ale Kazachstán toto tvrzení odmítá.

Ilustrační foto
doporučujeme

Minulý týden ve čtvrtek vydala čínská ambasáda v Kazachstánu zprávu, že se v zemi objevila záhadná nemoc způsobující zápal plic a je potenciálně smrtelnější než covid-19. Vydala doporučení, aby obyvatelé omezili venkovní pohyb a vyhýbali se veřejným shromážděním, nosili roušku a často si myli ruce. Zpráva také uvádí, že na záhadný zápal plic zemřelo více než 1700 lidí.

Kazašské ministerstvo zdravotnictví prohlásilo, že tvrzení čínské ambasády není pravdivé. „V reakci na tyto zprávy Ministerstvo zdravotnictví Kazašské republiky oficiálně prohlašuje, že tyto informace neodpovídají skutečnosti,“ uvedlo ministerstvo a zároveň popřelo, že ohnisko nemoci je nové nebo neznámé.

Ministerstvo zdravotnictví v Kazachstánu přiznává, že nové případy zápalu plic existují, úřady se ale řídí podle pokynů Světové zdravotnické organizace (WHO). Ty říkají, že pokud test neprokáže nákazu covid-19, nelze ji zahrnout do statistik a pneumonie je registrována jako „nespecifická“.

Na celonárodní konferenci ve čtvrtek řekl kazašský ministr zdravotnictví Aleksey Tsoy, že všechny registrované případy pneumonie vzrostly o 300 % ve srovnání s červnem 2019 a úmrtnost se zvýšila téměř o 130 %. Hovořil o typech pneumonií, které zahrnovali bakteriální i virové, včetně ty neznámého původu.

CNN se nepodařilo ověřit tvrzení čínské ambasády, ale mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí uvedl, že Čína doufá ve spolupráci s Kazachstánem v boji proti epidemii a v zajištění ochrany veřejného zdraví obou zemí. „Rádi bychom získali více informací,“ dodal mluvčí.

V současné době je v Kazachstánu detekováno 58 253 pozitivních případů covid-19 a 375 úmrtí. CNN s odvoláním na čínská státní média Xinhua uvádí, že 5. července proběhla druhá vlna vládních restrikcí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Čína a hongkongská vláda odsoudily sankce USA

08.08.2020 09:20 Vysoký čínský představitel v Hongkongu Luo Chuej-ning dnes rezolutně odsoudil sankce, které Spojené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama