Kazašský prezident Tokajev hrozil odvoláním vlády, nezvládne-li covid-19

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících dvou týdnů nezlepší situace s šířením koronaviru ve středoasijské zemi, bohaté na ropu a plyn.

Kasym-Žomart Tokajev
doporučujeme

Pokud by se situace nezlepšila, "budilo by to pochyby ohledně schopnosti vlády pracovat v současném složení", varoval Tokajev podle agentury Reuters.

Středoasijský stát sousedící s Čínou a Ruskem zápolí s šířením koronaviru poté, co v polovině května zmírnil opatření proti nákaze. Přestože vláda 5. července opatření opět zpřísnila, počet potvrzených případů stoupl z pěti tisícovek na téměř 55.000, včetně 264 úmrtí. Ve čtvrtek přibylo rekordních 1962 nových případů, dnes tento údaj mírně klesl na 1726. V zemi žije téměř 19 milionů obyvatel.

Tokajev také nařídil kabinetu, aby oživil ekonomiku, která v prvním pololetí meziročně poklesla o 1,8 procenta, protože sektor služeb postihla opatření proti nákaze a klíčový ropný sektor utrpěl prudkým poklesem cen.

Prezident podle serveru Fergana také nařídil vyhodit vedení fondu sociálního a zdravotního pojištění a společnosti, která je jediným distributorem léků v zemi. Vyhlásil 13. červenec dnem smutku za Kazachy, kteří podlehli covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Při střetu afghánských složek s ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát u věznice na…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

V Indii zemřelo po vypití jedovatého alkoholu už 98 lidí

02.08.2020 17:17 Již téměř 100 lidí zemřelo tento týden na severu Indie na otravu pančovaným alkoholem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama