Kazašský prezident Tokajev hrozil odvoláním vlády, nezvládne-li covid-19

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících dvou týdnů nezlepší situace s šířením koronaviru ve středoasijské zemi, bohaté na ropu a plyn.

Kasym-Žomart Tokajev
doporučujeme

Pokud by se situace nezlepšila, "budilo by to pochyby ohledně schopnosti vlády pracovat v současném složení", varoval Tokajev podle agentury Reuters.

Středoasijský stát sousedící s Čínou a Ruskem zápolí s šířením koronaviru poté, co v polovině května zmírnil opatření proti nákaze. Přestože vláda 5. července opatření opět zpřísnila, počet potvrzených případů stoupl z pěti tisícovek na téměř 55.000, včetně 264 úmrtí. Ve čtvrtek přibylo rekordních 1962 nových případů, dnes tento údaj mírně klesl na 1726. V zemi žije téměř 19 milionů obyvatel.

Tokajev také nařídil kabinetu, aby oživil ekonomiku, která v prvním pololetí meziročně poklesla o 1,8 procenta, protože sektor služeb postihla opatření proti nákaze a klíčový ropný sektor utrpěl prudkým poklesem cen.

Prezident podle serveru Fergana také nařídil vyhodit vedení fondu sociálního a zdravotního pojištění a společnosti, která je jediným distributorem léků v zemi. Vyhlásil 13. červenec dnem smutku za Kazachy, kteří podlehli covidu-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama