KCNA: Osobní vztahy vůdců k obnově jednání KLDR s USA nestačí

Severní Korea obdržela narozeninové blahopřání, které zaslal jejímu vůdci Kim Čong-unovi americký prezident Donald Trump, potvrdila dnes severokorejská agentura KCNA. Vzájemné osobní vztahy obou státníků ale nestačí a nepřimějí KLDR, aby se vrátila k jednáním se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zdůraznil ve zveřejněném prohlášení poradce severokorejského ministerstva zahraničí Kim Kje-kwan.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump a Kim Čong-un
doporučujeme

"Navzdory dobrým vztahům mezi oběma státníky je ze strany Spojených států chybou očekávat návrat (KLDR) k jednání. Vztahy vůdce Kim Čong-una k prezidentu Trumpovi jsou v pravém smyslu slova 'osobní'," uvedl Kim Kje-kwan.

Trump zaslal prostřednictvím Jižní Koreje Kimovi blahopřání k narozeninám, informovala v pátek s odvoláním na jihokorejského poradce pro národní bezpečnost agentura Reuters.

Trump s Kimem zdůrazňují kvalitu vzájemných osobních vztahů, a to i přesto, že jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova, na němž se oba státníci dohodli na summitu v Singapuru v roce 2018, uvázlo ve slepé uličce. Loni v únoru bylo předčasně ukončeno setkání Trumpa s Kimem v Hanoji.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na Severní Koreu za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang proti tomu požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Severní Korea nebude jednat o takových návrzích, jaké Trump předložil v Hanoji. Vrátí se k jednáním jen za podmínky, že USA učiní ústupky, že bude bezvýhradně souhlasit s tématy nastolenými Pchjongjangem, uvedl poradce Kim Kje-kwan. "Dobře ale víme, že Spojené státy nejsou ochotny ani schopny to udělat," řekl.

Dnešní výroky ukazují, jak jsou někdy vztahy mezi předními státníky jen okrajově užitečné pro diplomacii, řekl agentuře Reuters profesor zahraničních vztahů na univerzitě v Soulu Mason Richey. Prohlášení Kim Kje-kwana podle něj "nezavírá dveře diplomacii o nic více, než už jsou." Vyzdvihuje ale, jak mají USA a KLDR "fundamentálně rozdílné strategické zájmy s takřka žádným smysluplným překrytím".

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus už řádí po celé Číně, platí nejvyšší stav pohotovosti

25.01.2020 23:50 Aktualizováno V Číně se podle posledních oficiálních údajů novým koronavirem nakazilo už 1372 lidí, 41 jich…

Mela u čínské ambasády v Praze. Lidé házeli přes plot deštníky a krysy

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na…

Uprchlický tábor Al-Húl je peklo. Syrští Kurdové z něj odvezli 21 sirotků

25.01.2020 21:30 Aktualizováno Kurdské úřady, které odpovídají za uprchlické tábory v severní Sýrii, dnes převezly 21 sirotků z…

Lovci mešit v akci. Sčítači mají herkulovský úkol, nasadili i drony

25.01.2020 15:18 Aktualizováno Zatímco páteční modlitba pomalu končí, věřící pozorují Fakhryho Affana, jak řídí nad jejich hlavami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama