Kdo pomohl Ghosnovi utéct? Vydán zatykač i na exčlena Zelených baretů

Japonské úřady dnes vydaly zatykač na bývalého člena amerických speciálních sil a další dva muže. Jsou podezřelí z toho, že pomohli bývalému šéfovi automobilky Nissan Motor Carlosovi Ghosnovi při útěku z Japonska. S odvoláním na japonskou prokuraturu o tom dnes informovala agentura Reuters.

Carlos Ghosn
doporučujeme

Ghosn uprchl z Japonska na konci prosince a nyní je v Libanonu, kde vyrůstal. Interpol na něj vydal zatykač. V Japonsku byl obviněn z finančních deliktů a v listopadu 2018 tam byl zadržen a pak propuštěn na kauci.

Japonský zatykač se týká někdejšího člena amerických speciálních sil, takzvaných Zelených baretů, Michaela Taylora a mužů jménem George-Antoine Zayek a Peter Taylor. Podle japonských zdrojů je Zayek americký občan libanonského původu a v minulosti pracoval v soukromých ochrankách v Afghánistánu a Iráku. Na Ghosna Japonsko vydalo zatykač za nelegální opuštění země.

Podle informací z Turecka dopomohl Ghosnovi k útěku jeden zaměstnanec turecké firmy MNG Jet, která pronajímá letadla. Loni v prosinci pronajala dvě soukromá letadla na lety z Dubaje do Istanbulu přes Ósaku a další z Istanbulu do Bejrútu. Ghosnovo jméno se v dokumentaci k nim neobjevilo.

Libanon nemá s Japonskem dohodu o vydávání občanů. Podle zpráv z minulého týdne se do 40 dní mají obě země dohodnout, zda bude Ghosn vydán k soudu do Japonska, nebo bude souzen v Libanonu. Ghosnovi právníci doufají, že se soud bude konat v Libanonu. Ghosn tam má zázemí a chce si tam očistit jméno.

Magnát své počínání obhajuje údajně nespravedlivou japonskou justicí. Měl prý jenom dvě možnosti - uprchnout, nebo strávit zbytek života v Tokiu za strádání a bez spravedlivého soudu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama