Kdo umožňuje přežívat režimu v KLDR? Historik vystoupil se závažným obviněním

NÁZOR - Od doby Kim Čong-ila razí Severní Korea hrdě doktrínu ekonomické soběstačnosti, připomíná Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest vysvětluje, že podle této severokorejské státní ideologie, čučche, jsou Severokorejci páni svého osudu a nepodléhají žádné vnější síle.

Jeden díl z mnoha

Experti proti tomu dlouho tvrdí naprostý opak, vyzdvihuje autor komentáře. Konstatuje, že podle jejich názoru je přežití KLDR hluboce závislé na zahraniční pomoci a dotacích z cizích zemí.

Množství analýz z poslední doby se soustředí vazby režimu Kim Čong-una na Čínu, což považuje Episkopos za oprávněné. Podotýká, že čínské dodávky potravin i energií jsou nepostradatelné pro udržení sužované severokorejské ekonomiky nad vodou.

"Ale i když je takto důležitá, čínská pomoc představuje pouze jeden díl v širší, pokoutné obchodní síti, kterou KLDR využívá k obcházení mezinárodních sankcí, které jsou na ni uvalené," píše historik. Dodává, že v posledním desetiletí Severní Korea pěstuje především plodné ekonomické vztahy s Ruskem, svým severním sousedem a někdejším studenoválečným spojencem.

Rusko, které je stejně jako Čína stálým členem Rady bezpečnosti OSN, v poslední dekádě podepsalo prakticky každý větší mezinárodní sankční balíček cílící na Severní Koreu, upozorňuje Episkopos. Poukazuje, že Kreml tak sice nadále mezinárodní snahy usnadnit jaderné odzbrojení Korejského poloostrova verbálně podporuje, ale smíšené zkušenosti s ruským vynucováním sankčních rezolucí poskytují méně jednoznačný obraz.  

Poslední tři rezoluce Rady bezpečnosti č. 2371, 2375 a 2397 týkající se KLDR obsahují například stále přísnější opatření, která mají znemožnit Severokorejcům pracovat v zahraničí, protože Pchjongjang využívá celou jejich mzdu - nebo přinejmenším její většinu - k vlastnímu přežití, nastiňuje odborník. Dodává, že podle některých odhadů zahraniční pracovníci vydělávají severokorejskému režimu až půl miliardy dolarů ročně.

Rusko nicméně příliš nespěchá s repatriací zhruba 30 tisíc Severokorejců, kteří se v posledních letech vydali na sever, aby pracovali na ruském dálném východě, upozorňuje Episkopos. Konstatuje, že podle ruského ministerstva zahraničí sice zbývá deportovat poslední tisícovku takových pracovníků, ale experti se domnívají, že Moskva využívá právní skuliny v podobě studentských víz ke každoročnímu najímání tisíců nových severokorejských pracovníků.

Ruská součinnost je klíčová

"Moskva také nadále jedná jako jeden z největším severokorejských dodavatelů energií, pohrdajíc četnými sankcemi zakazujícími export energií do KLDR," pokračuje historik. Odkazuje na statistiky OSN, podle kterých Rusko každoročně vyveze do Severní Koreje ropu v objemu tisíců tun.  

Přesnější odhady jsou obtížné s ohledem na způsoby, kterými ruští a severokorejští prostředníci provozují v posledním desetiletí sofistikovanou obchodní síť, uvádí autor komentáře. Vysvětluje, že desítky severokorejských těžebních společností dováží ropu skrze zahraniční zprostředkovatele z asijsko-pacifického regionu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takové transakce je těžké vysledovat, navíc americké ministerstvo financí poukazuje také na praxi nelegálního překládání nákladu z lodě na loď, k němuž dochází pod záštitou mnoha vrstev padělaných dokumentů, upozorňuje Episkopos. Doplňuje, že zásilky ropy určené pro Čínu bývají v tichosti doručeny do ruského pohraničního města Chasan a následně pašovány po železnici do nedalekého severokorejského města Rason.    

Rusko působí také jako zprostředkovatel mezi Severní Koreou a dalšími obchodními partnery, poukazuje odborník. Zmiňuje tvrzení západních tajných služeb, že KLDR opakovaně využívá ruské přístavy Nachodka a Cholmsk na Dálném východě coby uzly pro dodávky svého uhlí do Jižní Koreji a Japonska, čímž porušuje sankční režim.

Rozsáhlé severokorejské ekonomické vztahy s Čínou jsou dobře zdokumentovány a často diskutovány, ale existuje tendence podceňovat, jak masivně je mezinárodní sankční režim propustný na nejsevernějším cípu hranice KLDR, deklaruje historik. "Zkušenost z uplynulé dekády přinejmenším demonstruje, že aktivní ruská součinnost a dobrá vůle je klíčová pro jakékoliv soustředěné mezinárodní snahy vynutit si změny v severokorejském chování," uzavírá Episkopos.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Rusko Čína

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy