Kdo umožňuje přežívat režimu v KLDR? Historik vystoupil se závažným obviněním

NÁZOR - Od doby Kim Čong-ila razí Severní Korea hrdě doktrínu ekonomické soběstačnosti, připomíná Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest vysvětluje, že podle této severokorejské státní ideologie, čučche, jsou Severokorejci páni svého osudu a nepodléhají žádné vnější síle.

Severní Korea

Jeden díl z mnoha

Experti proti tomu dlouho tvrdí naprostý opak, vyzdvihuje autor komentáře. Konstatuje, že podle jejich názoru je přežití KLDR hluboce závislé na zahraniční pomoci a dotacích z cizích zemí.

Množství analýz z poslední doby se soustředí vazby režimu Kim Čong-una na Čínu, což považuje Episkopos za oprávněné. Podotýká, že čínské dodávky potravin i energií jsou nepostradatelné pro udržení sužované severokorejské ekonomiky nad vodou.

"Ale i když je takto důležitá, čínská pomoc představuje pouze jeden díl v širší, pokoutné obchodní síti, kterou KLDR využívá k obcházení mezinárodních sankcí, které jsou na ni uvalené," píše historik. Dodává, že v posledním desetiletí Severní Korea pěstuje především plodné ekonomické vztahy s Ruskem, svým severním sousedem a někdejším studenoválečným spojencem.

Rusko, které je stejně jako Čína stálým členem Rady bezpečnosti OSN, v poslední dekádě podepsalo prakticky každý větší mezinárodní sankční balíček cílící na Severní Koreu, upozorňuje Episkopos. Poukazuje, že Kreml tak sice nadále mezinárodní snahy usnadnit jaderné odzbrojení Korejského poloostrova verbálně podporuje, ale smíšené zkušenosti s ruským vynucováním sankčních rezolucí poskytují méně jednoznačný obraz.  

Poslední tři rezoluce Rady bezpečnosti č. 2371, 2375 a 2397 týkající se KLDR obsahují například stále přísnější opatření, která mají znemožnit Severokorejcům pracovat v zahraničí, protože Pchjongjang využívá celou jejich mzdu - nebo přinejmenším její většinu - k vlastnímu přežití, nastiňuje odborník. Dodává, že podle některých odhadů zahraniční pracovníci vydělávají severokorejskému režimu až půl miliardy dolarů ročně.

Rusko nicméně příliš nespěchá s repatriací zhruba 30 tisíc Severokorejců, kteří se v posledních letech vydali na sever, aby pracovali na ruském dálném východě, upozorňuje Episkopos. Konstatuje, že podle ruského ministerstva zahraničí sice zbývá deportovat poslední tisícovku takových pracovníků, ale experti se domnívají, že Moskva využívá právní skuliny v podobě studentských víz ke každoročnímu najímání tisíců nových severokorejských pracovníků.

Ruská součinnost je klíčová

"Moskva také nadále jedná jako jeden z největším severokorejských dodavatelů energií, pohrdajíc četnými sankcemi zakazujícími export energií do KLDR," pokračuje historik. Odkazuje na statistiky OSN, podle kterých Rusko každoročně vyveze do Severní Koreje ropu v objemu tisíců tun.  

Přesnější odhady jsou obtížné s ohledem na způsoby, kterými ruští a severokorejští prostředníci provozují v posledním desetiletí sofistikovanou obchodní síť, uvádí autor komentáře. Vysvětluje, že desítky severokorejských těžebních společností dováží ropu skrze zahraniční zprostředkovatele z asijsko-pacifického regionu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takové transakce je těžké vysledovat, navíc americké ministerstvo financí poukazuje také na praxi nelegálního překládání nákladu z lodě na loď, k němuž dochází pod záštitou mnoha vrstev padělaných dokumentů, upozorňuje Episkopos. Doplňuje, že zásilky ropy určené pro Čínu bývají v tichosti doručeny do ruského pohraničního města Chasan a následně pašovány po železnici do nedalekého severokorejského města Rason.    

Rusko působí také jako zprostředkovatel mezi Severní Koreou a dalšími obchodními partnery, poukazuje odborník. Zmiňuje tvrzení západních tajných služeb, že KLDR opakovaně využívá ruské přístavy Nachodka a Cholmsk na Dálném východě coby uzly pro dodávky svého uhlí do Jižní Koreji a Japonska, čímž porušuje sankční režim.

Rozsáhlé severokorejské ekonomické vztahy s Čínou jsou dobře zdokumentovány a často diskutovány, ale existuje tendence podceňovat, jak masivně je mezinárodní sankční režim propustný na nejsevernějším cípu hranice KLDR, deklaruje historik. "Zkušenost z uplynulé dekády přinejmenším demonstruje, že aktivní ruská součinnost a dobrá vůle je klíčová pro jakékoliv soustředěné mezinárodní snahy vynutit si změny v severokorejském chování," uzavírá Episkopos.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Austrálie dál zápolí s koronavirem, přibylo 1684 nových případů

05.09.2021 08:10 Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve…

Související:

Právě se děje

reklama