Kdo umožňuje přežívat režimu v KLDR? Historik vystoupil se závažným obviněním

NÁZOR - Od doby Kim Čong-ila razí Severní Korea hrdě doktrínu ekonomické soběstačnosti, připomíná Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest vysvětluje, že podle této severokorejské státní ideologie, čučche, jsou Severokorejci páni svého osudu a nepodléhají žádné vnější síle.

Jeden díl z mnoha

Experti proti tomu dlouho tvrdí naprostý opak, vyzdvihuje autor komentáře. Konstatuje, že podle jejich názoru je přežití KLDR hluboce závislé na zahraniční pomoci a dotacích z cizích zemí.

Množství analýz z poslední doby se soustředí vazby režimu Kim Čong-una na Čínu, což považuje Episkopos za oprávněné. Podotýká, že čínské dodávky potravin i energií jsou nepostradatelné pro udržení sužované severokorejské ekonomiky nad vodou.

"Ale i když je takto důležitá, čínská pomoc představuje pouze jeden díl v širší, pokoutné obchodní síti, kterou KLDR využívá k obcházení mezinárodních sankcí, které jsou na ni uvalené," píše historik. Dodává, že v posledním desetiletí Severní Korea pěstuje především plodné ekonomické vztahy s Ruskem, svým severním sousedem a někdejším studenoválečným spojencem.

Rusko, které je stejně jako Čína stálým členem Rady bezpečnosti OSN, v poslední dekádě podepsalo prakticky každý větší mezinárodní sankční balíček cílící na Severní Koreu, upozorňuje Episkopos. Poukazuje, že Kreml tak sice nadále mezinárodní snahy usnadnit jaderné odzbrojení Korejského poloostrova verbálně podporuje, ale smíšené zkušenosti s ruským vynucováním sankčních rezolucí poskytují méně jednoznačný obraz.  

Poslední tři rezoluce Rady bezpečnosti č. 2371, 2375 a 2397 týkající se KLDR obsahují například stále přísnější opatření, která mají znemožnit Severokorejcům pracovat v zahraničí, protože Pchjongjang využívá celou jejich mzdu - nebo přinejmenším její většinu - k vlastnímu přežití, nastiňuje odborník. Dodává, že podle některých odhadů zahraniční pracovníci vydělávají severokorejskému režimu až půl miliardy dolarů ročně.

Rusko nicméně příliš nespěchá s repatriací zhruba 30 tisíc Severokorejců, kteří se v posledních letech vydali na sever, aby pracovali na ruském dálném východě, upozorňuje Episkopos. Konstatuje, že podle ruského ministerstva zahraničí sice zbývá deportovat poslední tisícovku takových pracovníků, ale experti se domnívají, že Moskva využívá právní skuliny v podobě studentských víz ke každoročnímu najímání tisíců nových severokorejských pracovníků.

Ruská součinnost je klíčová

"Moskva také nadále jedná jako jeden z největším severokorejských dodavatelů energií, pohrdajíc četnými sankcemi zakazujícími export energií do KLDR," pokračuje historik. Odkazuje na statistiky OSN, podle kterých Rusko každoročně vyveze do Severní Koreje ropu v objemu tisíců tun.  

Přesnější odhady jsou obtížné s ohledem na způsoby, kterými ruští a severokorejští prostředníci provozují v posledním desetiletí sofistikovanou obchodní síť, uvádí autor komentáře. Vysvětluje, že desítky severokorejských těžebních společností dováží ropu skrze zahraniční zprostředkovatele z asijsko-pacifického regionu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takové transakce je těžké vysledovat, navíc americké ministerstvo financí poukazuje také na praxi nelegálního překládání nákladu z lodě na loď, k němuž dochází pod záštitou mnoha vrstev padělaných dokumentů, upozorňuje Episkopos. Doplňuje, že zásilky ropy určené pro Čínu bývají v tichosti doručeny do ruského pohraničního města Chasan a následně pašovány po železnici do nedalekého severokorejského města Rason.    

Rusko působí také jako zprostředkovatel mezi Severní Koreou a dalšími obchodními partnery, poukazuje odborník. Zmiňuje tvrzení západních tajných služeb, že KLDR opakovaně využívá ruské přístavy Nachodka a Cholmsk na Dálném východě coby uzly pro dodávky svého uhlí do Jižní Koreji a Japonska, čímž porušuje sankční režim.

Rozsáhlé severokorejské ekonomické vztahy s Čínou jsou dobře zdokumentovány a často diskutovány, ale existuje tendence podceňovat, jak masivně je mezinárodní sankční režim propustný na nejsevernějším cípu hranice KLDR, deklaruje historik. "Zkušenost z uplynulé dekády přinejmenším demonstruje, že aktivní ruská součinnost a dobrá vůle je klíčová pro jakékoliv soustředěné mezinárodní snahy vynutit si změny v severokorejském chování," uzavírá Episkopos.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Rusko Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy