Kdy odpálí KLDR největší balistickou raketu světa? Z Washingtonu zazněl odhad

NÁZOR - Vojenská přehlídka, která nedávno proběhla v severokorejské metropoli Pchjongjangu, nabízí živoucí důkaz o diplomatické katastrofě. Tvrdí to alespoň editorial vlivného amerického deníku Washington Post.

Kim Čong-un
doporučujeme

Sporný úsudek

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo minulý pátek v médiích vzkázal, že největší hrozbu pro "všechny Američany v této skvělé zemi" jednoznačně představuje Írán, připomíná renomovaný server. Dodává, že zhruba ve stejnou dobu, kdy se Pompeo podělil o tento sporný úsudek, probíhala v Severní Koreji vojenská přehlídka u příležitosti oslav 75. výročí založení tamní vládnoucí strany.  

Na této přehlídce severokorejský režim poprvé představil zbraň, která vypadá jako velká mezikontinentální balistická raketa schopná dopravit nad území Spojených států několik jaderných hlavic, poukazuje washingtonský deník. Doplňuje, že Írán zatím jaderné zbraně nemá, ačkoliv po roce 2018 - kdy americký prezident Donald Trump vypověděl smlouvu, která íránský jaderný program omezovala - zpětinásobil své zásoby obohaceného uranu.

"Teherán nemá ani raketu schopnou doletět k pevnině Spojených států," pokračuje editorial. Do kontrastu staví skutečnost, že KLDR nadále rozšiřuje arzenál svých jaderných hlavic i svou raketovou techniku.

Trump mezitím prožil "románek" s vražedným severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, připomíná prestižní deník. Tvrzení ministra Pompea proto považuje za ukázku toho, nakolik je při vyhodnocování rizik pro Spojené státy stávající americká administrativa nebezpečně odtržena od reality.

Fotografie obří rakety předvedené v Pchjongjangu na návěsu s jedenácti osami stále zkoumají experti, ale zdá se, že jde o vylepšenou verzi mobilní mezikontinentální balistické střely Hwasong-15, kterou Severní Korea úspěšně otestovala v listopadu 2017, uvádí americký server. Podotýká, že ta měla podle odhadů dolet téměř 13 tisíc kilometrů a tudíž i potenciál zasáhnout jakýkoliv cíl na území Spojených států.

"Experti věří, že tato silnější verze by mohla přepravovat dvou až trojnásobný náklad, což znamená, že by mohla sloužit k dopravě několika jaderných hlavic či klamných cílů ke zmatení americké protiraketové obrany," varuje editorial. Připouští však, že raketa zatím nebyla vyzkoušena.

Čeká Kim na volby?

Není vyloučeno, že na přehlídce byla předvedena pouhá maketa, spekuluje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že i kdyby byla schopná bojového nasazení, dala by se snadno včas zničit, jelikož zjevně využívá kapalné palivo, které musí před startem delší dobu tankovat, a díky značné velikost ji není snadné ukrýt.

I tak považuje vlivný server možnost, že KLDR vlastní největší mobilní mezikontinentální balistickou raketu světa, za živoucí důkaz neschopnosti Donalda Trumpa zastavit, ne-li eliminovat jaderný program tamního režimu a hrozbu, kterou představuje pro Spojené státy.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump se zúčastnil tří schůzek s Kimem a v jednu chvíli, okouzlen košatými dopisy od diktátora, oznámil, že se vzájemně "zamilovali", připomíná Washington Post. Zdůrazňuje, že jednání o severokorejském odzbrojení ale nikam nevedou, částečně kvůli špatné připravenosti amerického prezidenta, který sice preferuje ostře sledované summity, avšak nevyvíjí snahu projednat zde složité otázky.

Stávající americká administrativa uspěla v tom, že se jí po roce 2017 podařilo přimět Kima k zastavení testů mezikontinentálních raket, uznává editorial. Připouští, že toto moratorium může vydržet do amerických prezidentských voleb, jelikož severokorejský vůdce zřejmě preferuje znovuzvolení Trumpa, se kterým dokáže tak snadno manipulovat.

Podle washingtonského deníku by ovšem nebylo překvapení, pokud by nová severokorejská raketa vzlétla krátce po listopadových volbách a riziko, které režim v Pchjongjangu představuje pro území Spojených států, nadále rostlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stíhačky USA opět zaútočily na hnutí Tálibán, pět radikálů zabito

26.10.2020 14:36 Americké vojenské letectvo v neděli bombardovalo povstalce z hnutí Tálibán. Uvedl to dnes podle…

Na Filipínách se po tajfunu Molave pohřešuje 12 rybářů, Vietnam chystá…

26.10.2020 12:18 Na Filipínách pohřešují po úderu tajfunu Molave 12 rybářů. Tajfun udeřil v noci z neděle na dnešek…

Pákistán odsoudil šíření nenávisti vůči islámu: Macron schválně provokuje,…

26.10.2020 12:11 Pákistán si dnes předvolal francouzského velvyslance, aby mu sdělil svou nespokojenost s šířením…

Melbourne uvolnění další restrikce. Covid máme pod kontrolou, oznámil…

26.10.2020 10:34 Australské město Melbourne a stát Viktorie čeká od úterní půlnoci další vlna uvolnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama