Kim Čong-un se bál koronaviru. Proto zmizel, tvrdí jihokorejští poslanci

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se z veřejného života na tři týdny stáhnul patrně kvůli obavám z šíření koronaviru, uvedla dnes Jižní Korea s odvoláním na svou zpravodajskou službu. Podle Soulu také neexistují důkazy, že by vůdce podstoupil operaci srdce, o které dříve spekulovala jihokorejská či americká média.

Kim Čong-Un
doporučujeme

Členové jihokorejského parlamentního zpravodajského výboru po schůzce s Národní zpravodajskou službou (NIS) uvedli, že spekulace o kardiologickém zákroku jsou "neopodstatněné". Soul již v posledních dnech několikrát zmínil, že za vůdcovým zmizením je patrně koronavirová krize a nikoliv závažné zdravotní potíže.

"NIS vyhodnotila, že nepodstoupil žádnou operaci či zákrok týkající srdce," uvedl jeden ze zákonodárců. "I mimo veřejnost se běžně staral o své povinnosti," dodal poslanec, podle kterého lze tedy vyloučit, že by Kim trpěl v souvislosti se srdcem zdravotními problémy.

zdroj: YouTube

Vůdce KDLR z veřejného života zmizel 11. dubna, na konci minulého týdne však severokorejská státní média zveřejnila snímky, podle kterých se Kim zúčastnil slavnostního otevření továrny na hnojiva.

Kim se podle jihokorejských zpravodajských služeb od začátku roku objevil na veřejnosti pouze 17krát, což je méně než v předchozích letech, kdy v průměru vystoupil 50krát. Současná krize okolo koronaviru je jedním z důvodů, ačkoliv KLDR dosud neohlásila jediný potvrzený případ nákazy.

"I když Severní Korea trvá na tom, že má nula případů, nelze vyloučit, že nákaza v zemi propukla. Obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že před uzavřením hranic s Čínou na konci ledna mezi oběma zeměmi aktivně probíhaly výměny pracovníků," uvedl poslanec. Soul tvrdí, že KLDR zavedla v souvislosti s celosvětovou pandemií určitá preventivní opatření. V reakci na uzavření hranic a obchodů také stabilizovala ceny potravin a posílila armádu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama