Kim Čong-un se bál koronaviru. Proto zmizel, tvrdí jihokorejští poslanci

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se z veřejného života na tři týdny stáhnul patrně kvůli obavám z šíření koronaviru, uvedla dnes Jižní Korea s odvoláním na svou zpravodajskou službu. Podle Soulu také neexistují důkazy, že by vůdce podstoupil operaci srdce, o které dříve spekulovala jihokorejská či americká média.

Kim Čong-Un
doporučujeme

Členové jihokorejského parlamentního zpravodajského výboru po schůzce s Národní zpravodajskou službou (NIS) uvedli, že spekulace o kardiologickém zákroku jsou "neopodstatněné". Soul již v posledních dnech několikrát zmínil, že za vůdcovým zmizením je patrně koronavirová krize a nikoliv závažné zdravotní potíže.

"NIS vyhodnotila, že nepodstoupil žádnou operaci či zákrok týkající srdce," uvedl jeden ze zákonodárců. "I mimo veřejnost se běžně staral o své povinnosti," dodal poslanec, podle kterého lze tedy vyloučit, že by Kim trpěl v souvislosti se srdcem zdravotními problémy.

zdroj: YouTube

Vůdce KDLR z veřejného života zmizel 11. dubna, na konci minulého týdne však severokorejská státní média zveřejnila snímky, podle kterých se Kim zúčastnil slavnostního otevření továrny na hnojiva.

Kim se podle jihokorejských zpravodajských služeb od začátku roku objevil na veřejnosti pouze 17krát, což je méně než v předchozích letech, kdy v průměru vystoupil 50krát. Současná krize okolo koronaviru je jedním z důvodů, ačkoliv KLDR dosud neohlásila jediný potvrzený případ nákazy.

"I když Severní Korea trvá na tom, že má nula případů, nelze vyloučit, že nákaza v zemi propukla. Obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že před uzavřením hranic s Čínou na konci ledna mezi oběma zeměmi aktivně probíhaly výměny pracovníků," uvedl poslanec. Soul tvrdí, že KLDR zavedla v souvislosti s celosvětovou pandemií určitá preventivní opatření. V reakci na uzavření hranic a obchodů také stabilizovala ceny potravin a posílila armádu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy