Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře pohraniční styčný úřad, pokud aktivisté z jihu nepřestanou posílat letáky přes hranici obou států. S varováním vystoupila vlivná mladší sestra vůdce KLDR Kim Čon-una. Jihokorejská vláda v reakci uvedla, že plánuje nový zákon, který by posílání letáků s kritikou severokorejského diktátora zakázal.

Severní Korea
doporučujeme

Aktivisté v Jižní Koreji, mezi nimiž je řada severokorejských uprchlíků, upevňují letáky na balony a pouštějí je přes demilitarizovanou zónu, která od sebe oba státy odděluje. V letácích odsuzují Kim Čong-una mimo jiné za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

"Jihokorejské úřady tvrdě zaplatí, pokud dovolí pokračování této situace," uvedla v prohlášení sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong. Severokorejské uprchlíky přitom nazvala "lidskou špínou" a "hnusnými podvraťáky", kteří zradili svou vlast. K odpovědnosti podle ní musí být pohnána jihokorejská vláda, která těmto lidem poskytuje útočiště.

Kim Jo-čong v této souvislosti pohrozila, že KLDR vypoví vojenskou dohodu, která byla podepsána při návštěvě jihokorejského prezidenta Mun Če-ina v severokorejské metropoli Pchjongjangu v roce 2018 a jejímž cílem bylo zmírnit napětí na hranici mezi oběma Korejemi. Kim také varovala, že nechá uzavřít styčný úřad, který na hranici vznikl.

Nejvyšší představitelé Severní a Jižní Koreje se v roce 2018 sešli na třech summitech, od té doby ale mezikorejské vztahy výrazně ochladly. Sestra severokorejského diktátora dnes také pohrozila, že KLDR definitivně ukončí projekty spolupráce mezi Severní a Jižní Koreou. To se týká především společné průmyslové zóny Kesong ležící na severokorejské straně hranice a turistických zájezdů do severokorejského letoviska v Diamantových horách. KLDR tyto aktivity již dříve pozastavila kvůli sankcím, které na ni uvalilo mezinárodní společenství za její jaderné a raketové zbrojní programy.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v odpovědi na severokorejská varování dnes uvedlo, že "posílání letáků zvyšuje napětí s KLDR, ohrožuje životní prostředí a soukromý majetek a představuje nebezpečí pro obyvatele pohraniční oblasti". Jihokorejská vláda proto bude usilovat o právní změny, které by aktivity vyvolávající napětí zastavily.

Podle agentury AP vstřícná reakce jihokorejské vlády vůči Pchjongjangu nepochybně vyvolá debaty o svobodě slova v této demokratické východoasijské zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Číně spadl autobus se studenty do vodní nádrže, nejméně 21 mrtvých

07.07.2020 16:57 Při nehodě autobusu ve městě An-šun v jižní části Číny dnes zemřelo nejméně 21 lidí, informuje…

Melbourne obnovuje karanténu. Covid-19 se šíří neudržitelným tempem, řekl…

07.07.2020 16:17 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro…

Ministr šarlatánem. Politik radil lidem léčit koronavirus pomocí známé…

07.07.2020 15:55 Pandemie covid-19 nemá pouze zdravotní a ekonomické dopady. Dezinformátoři neboli šiřitelé…

Dilema v televizní reality show. Soutěžící dlouho nevěděli o koronaviru

07.07.2020 10:02 Reality show Big Brother v Austrálii začala v době, kdy byl virus SARS-CoV-2 prohlášen za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy