KLDR zuří kvůli Evropě a USA, pohrozila novými testy jaderných zbraní

Severní Korea dnes pohrozila obnovením testů jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavila v loňském roce. Pchjongjangu se nelíbí, že jeho zkoušku zbraní z minulého týdne odsoudily evropské státy Rady bezpečnosti OSN, a zároveň obvinil Spojené státy, že je k tomuto kroku podnítily. Informovala o tom agentura AP.

Severní Korea
doporučujeme

KLDR minulý týden oznámila úspěšnou zkoušku balistické rakety, kterou odpálila z ponorky u svého východního pobřeží. O víkendu se i přesto severokorejští představitelé podle plánu setkali s americkými vyjednavači, aby projednali jaderný program KLDR. Asijská země ale schůzi ukončila, protože nesplnila její očekávání.

V souvislosti s tím v úterý pět evropských členů Rady bezpečnosti OSN - Británie, Francie, Německo, Belgie a Polsko - testy KLDR odsoudilo a zemi vyzvalo, aby se nenávratně a průkazně zbavila všech zbraní hromadného ničení.

Takové prohlášení je podle KLDR "velkou provokací", protože Rada bezpečnosti nijak nezasáhla, když Spojené státy 2. října otestovaly mezikontinentální balistickou střelu Minuteman 3. Zbraň je přitom očividně prostředkem, jak na Severní Koreu vytvořit tlak, uvedl Pchjongjang.

Americké úřady v prohlášení uvedly, že tyto testy mají pouze prokázat funkčnost amerického mezikontinentálního systému a se současnou politickou situací nijak nesouvisejí.

Severní Korea přesto zvažuje, zda nadále udržovat dobré vztahy s USA a zda neobnovit raketové zkoušky. "Naše trpělivost má své hranice," uvedl Pchjongjang v prohlášení a dodal, že by měl mít možnost provádět testy "na stejné úrovni" jako Spojené státy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naděje na mír je u konce? Analytik popsal, co se děje na Korejském…

27.09.2020 00:01 NÁZOR - Zdálo se, že vztahy mezi dvěma korejskými státy se letos již nemohou zhoršit, uvádí Daniel…

Indie poskytne své kapacity na výrobu vakcín celému lidstvu

26.09.2020 20:39 Aktualizováno Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému…

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama