KLDR zuří kvůli Evropě a USA, pohrozila novými testy jaderných zbraní

Severní Korea dnes pohrozila obnovením testů jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavila v loňském roce. Pchjongjangu se nelíbí, že jeho zkoušku zbraní z minulého týdne odsoudily evropské státy Rady bezpečnosti OSN, a zároveň obvinil Spojené státy, že je k tomuto kroku podnítily. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Severní Korea
doporučujeme

KLDR minulý týden oznámila úspěšnou zkoušku balistické rakety, kterou odpálila z ponorky u svého východního pobřeží. O víkendu se i přesto severokorejští představitelé podle plánu setkali s americkými vyjednavači, aby projednali jaderný program KLDR. Asijská země ale schůzi ukončila, protože nesplnila její očekávání.

V souvislosti s tím v úterý pět evropských členů Rady bezpečnosti OSN - Británie, Francie, Německo, Belgie a Polsko - testy KLDR odsoudilo a zemi vyzvalo, aby se nenávratně a průkazně zbavila všech zbraní hromadného ničení.

Takové prohlášení je podle KLDR "velkou provokací", protože Rada bezpečnosti nijak nezasáhla, když Spojené státy 2. října otestovaly mezikontinentální balistickou střelu Minuteman 3. Zbraň je přitom očividně prostředkem, jak na Severní Koreu vytvořit tlak, uvedl Pchjongjang.

Americké úřady v prohlášení uvedly, že tyto testy mají pouze prokázat funkčnost amerického mezikontinentálního systému a se současnou politickou situací nijak nesouvisejí.

Severní Korea přesto zvažuje, zda nadále udržovat dobré vztahy s USA a zda neobnovit raketové zkoušky. "Naše trpělivost má své hranice," uvedl Pchjongjang v prohlášení a dodal, že by měl mít možnost provádět testy "na stejné úrovni" jako Spojené státy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud řešil kauzu vražedného domina. Žádný ze zabijáků neměl zájem zločin…

22.10.2019 17:38 Soud v Číně po třech letech vynesl rozsudek nad skupinou nájemných vrahů, z nichž žádný neměl zájem…

Babiš je uchvácen intronizací, rád by uvítal japonského císaře v Praze

22.10.2019 16:14 Český premiér Andrej Babiš se dnes v japonské metropoli společně s představiteli dalších více než…

Japonský císař Naruhito byl intronizován, šaty jeho manželky vážily 15 kilo

22.10.2019 11:21 Aktualizováno Nový japonský císař Naruhito (59) byl oficiálně uveden na trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal…

Atol Midway vydal tajemství: Výzkumníci objevili vraky válečných lodí …

22.10.2019 07:46 Výzkumníci nalezli v Tichém oceánu vraky dvou japonských letadlových lodí, které potopili Američané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama