KLDR nevidí moc důvodů, proč by se měl Kim Čong-un dál přátelit s Trumpem

Severní Korea nevidí mnoho důvodů, proč by měl její vůdce Kim Čong-un udržovat osobní vztah s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, pokud bude Washington pokračovat ve své "nepřátelské politice". Pchjongjang se tak vyjádřil v den druhého výročí historického summitu USA-KLDR, který se uskutečnil v červnu 2018 v Singapuru.

Donald Trump a Kim Čong-un
doporučujeme

Severokorejský ministr zahraničí Ri Son-kwon řekl, že KLDR již nedá Trumpovi možnost dalších schůzek na vysoké úrovni, ani neučiní žádné ústupky, jimiž by se pak šéf Bílého domu mohl chlubit jako svými politickými úspěchy, jestliže za to výměnou nedostane něco podstatného.

"Americká politika dokazuje, že Washington zůstává dlouhodobou hrozbou pro Severní Koreu a její lid, a KLDR bude zvyšovat svou vojenskou sílu, aby této hrozbě mohla čelit," uvedl Ri v prohlášení zveřejněném severokorejskou oficiální tiskovou agenturou KCNA.

V průběhu roku 2017 se Trump a Kim častovali vzájemnými urážkami a výhrůžkami, zatímco Severní Korea pokračovala v jaderných a raketových zbrojních testech, za což si vysloužila zpřísnění mezinárodních sankcí.

Vztahy mezi USA a KLDR se podstatně zlepšily v době kolem singapurského summitu, který byl první schůzkou amerického prezidenta a severokorejského vůdce v historii. Oba státníci tehdy slíbili, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Druhý summit Trumpa a Kima v únoru 2019 ve Vietnamu ale skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR. Spojené státy žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Son-kwon prohlásil, že Trumpova vláda se podle všeho snaží jen sbírat politické body, a přitom Severní Koreu nadále izoluje a dusí, hrozí jí odstrašujícími jadernými útoky a usiluje o změnu režimu. "Nic není pokrytečtější než prázdné sliby," uvedl.

Americké ministerstvo zahraničí a Bílý dům na jeho slova zatím nereagovaly. Ve čtvrtek mluvčí americké diplomacie jihokorejské agentuře Jonhap řekl, že Spojené státy nadále ve vztahu ke KLDR prosazují dialog a jsou otevřeny "flexibilnímu přístupu s cílem dosáhnout vyvážené dohody".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Christchurch: Terorista, který zabil 51 muslimů, se bude u soudu…

13.07.2020 09:37 Australan Brenton Harrison Tarrant, který se v březnu přiznal k vraždě 51 muslimů na Novém Zélandu,…

Povodně sužují téměř celou Čínu. 141 lidí zemřelo nebo se pohřešuje

13.07.2020 09:17 Velkou část čínského území zasáhly v důsledku silných dešťů záplavy. Podle agentury AP přišlo o…

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Opozice v Hongkongu uspořádala neoficiální primárky, hlasovaly stovky…

12.07.2020 15:09 Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy