KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který umožní Canbeře získat ponorky na jaderný pohon. KLDR uvedla, že pakt může vyvolat nebezpečné závody v jaderném zbrojení, a pohrozila blíže neupřesněnými protiopatřeními.

Severní Korea

"Jde o velmi nechtěný a nebezpečný krok, který naruší strategickou rovnováhu v asijsko-tichomořském regionu a odstartuje závod v jaderném zbrojení," řekl podle agentury Reuters nejmenovaný severokorejský činitel, který také USA obvinil, že uplatňují "dvojí metr".

Severní Korea čelí za své testy atomových zbraní a raket dlouhého doletu sankcím Rady bezpečnosti OSN. Severokorejský vůdce Kim Čong-un na schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v roce 2018 v Singapuru slíbil, že bude pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, od neúspěšného summitu obou představitelů v roce 2019 v Hanoji ale jednání o denuklearizaci stagnují. Pchjongjang kritizuje Washington za to, že podporuje zbrojní programy své a svých spojenců, zatímco ty severokorejské označuje za hrozbu pro mír a stabilitu oblasti.

Podle KLDR je uzavření nového paktu s Austrálií od USA nezodpovědné a poškozuje mezinárodní snahy o nešíření jaderných zbraní.

Oznámení Spojených států, Británie a Austrálie z minulé středy vyvolalo rozhořčení především ve Francii; Austrálie totiž kvůli němu zrušila dohodu o nákupu francouzských konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (850 miliard korun). Místo toho Canberra hodlá s pomocí amerických technologií postavit nejméně osm ponorek na jaderný pohon. Americký prezident Joe Biden zdůraznil, že ponorky budou vybaveny konvenčními zbraněmi.

Severní Korea v roce 2018 pozastavila své zkoušky nukleárních bomb a mezikontinentálních balistických raket, pokračuje ale v testech střel kratšího doletu. Tento měsíc KLDR otestovala novou řízenou střelu, která pravděpodobně může nést jadernou hlavici, a nový systém pro odpalovaní balistických raket z vlaků.

Krátce nato oznámila Jižní Korea, že poprvé otestovala svou vlastní balistickou raketu odpalovanou z ponorky.

Pchjongjang dnes reagoval na jihokorejský test posměšně. Podle Severní Koreje byla jihokorejská raketa primitivní a ani neměla tvar podmořské balistické střely SLBM (submarine-launched ballistic missile). Podle KLDR ale vývoj takové rakety může obnovit napětí na hranici mezi oběma korejskými státy.

"Fotografie z testu ukazují, že Jižní Korea ještě neovládá klíčové technologie pro podmořské odpaly," uvedl šéf severokorejské Akademie věd národní obrany Čang Čchang-ha. Podle něj raketa vypadala jako verze jihokorejské balistické rakety země-země Hjon-mu, přičemž hlavicová část působila jako napodobenina indické podmořské balistické střely K-15. Tato zbraň ještě není ve fázi, kdy by měla strategickou a taktickou hodnotu a představovala hrozbu pro KLDR, dodal.

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

NÁZOR: Jdeme správným směrem. Profesor oceňuje konec podpory uhelné…

17.10.2021 00:01 Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc přislíbil světovým lídrům na Valném shromáždění OSN, že…

Inferno na Tchaj-wanu: Hořel třináctipatrový věžák, nejméně 46 mrtvých

14.10.2021 10:47 Aktualizováno Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo nejméně 46 lidí a…

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

13.10.2021 00:01 Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson…

Hongkong se chystá na úder tajfunu. Zavírá školy, ruší hromadnou dopravu

12.10.2021 21:41 Hongkong se připravuje na dopady tajfunu, který postupuje jižně od jeho břehů a doprovázejí ho…

USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, oznámil Kim Čong-un

12.10.2021 05:51 Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní…

MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány…

12.10.2021 00:01 Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický…

Dalajlama ve zdravici na Foru 2000 zavzpomínal na exprezidenta Havla

11.10.2021 12:32 Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes ve videozdravici na mezinárodní konferenci Forum 2000…

V Sydney oslavují konec čtyřměsíční uzávěry

11.10.2021 07:43 Obyvatelé australského města Sydney dnes oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce.…

Související:

Právě se děje

reklama