Čínské omezování svobody se šíří do okolí, koncentrace moci se Si Ťin-pchingovi vymstí, míní profesor.

NÁZOR - Čínský prezident Si Ťin-pching dělá velkou chybu, když centralizuje moc a ignoruje přínosy plynoucí z místních experimentů a lokální autonomie. S tímto názorem vystoupil v komentáři pro server Los Angeles Times ekonom J. Bradford DeLong, profesor z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Na konci května vydal americký herec John Cena kajícnou veřejnou omluvu poté, co v jednom rozhovoru hovořil o Tchaj-wanu jako o "zemi", poukazuje profesor. Dodává, že herec sice spíše odkazoval na konkrétní filmový trh s vlastními distribučními kanály, nikoliv statut ostrova dle mezinárodního práva, čínská vláda ale taková slova netoleruje.

"Co z této epizody můžeme vyvodit?" ptá se DeLong. Obává se, že globalizace se "zvrhla" a omezení svobody slova diktované čínskou autoritářskou vládou se dávno nevztahuje pouze na Čínu, ale stále více i na okolní svět.

I na základě vlastní každodenní zkušenosti pak ekonom vyvozuje, že mnoho lidí se v současnosti o Číně vyjadřuje s oklikou, vyhýbavě a eufemisticky. Profesor toto odmítá a raději otevřeně a přímo pojmenovává skutečné problémy, které leží za terminologickým sporem ohledně Tchaj-wanu.

Autor komentáře se domnívá, že je ve skutečnosti v čínském zájmu, aby vláda v Tchaj-pej zůstala výhradní autoritou na ostrově a na Tchaj-wanu pokračoval jiný institucionální a vládnoucí model než v Čínské lidové republice. "Podobně je v čínském zájmu, aby Hongkong zůstal odděleným systémem," doplňuje DeLong.

Peking by si měl totiž uvědomit, že výrazná regionální autonomie, především v oblastech, kde většinu obyvatel netvoří Chanové, z dlouhodobého hlediska prospívá jeho ambicím, míní ekonom. Konstatuje, že odporná a tragická historie genocid, etnických čistek a nucené asimilace ve dvacátém století naznačuje, že čistě hierarchický přístup zasévá nálady, které trvají dlouhé generace a vytvářejí podmínky pro závažné problémy v budoucích desetiletích.

Lidstvo dospělo do takové fáze, že by mělo vědět, že odlišnosti, regionální autonomie a kosmopolitismus jsou lepší než jejich alternativy, deklaruje profesor. Podotýká, že režim, který aspiruje na vůdčí roli lidstva "ke světlým zítřkům", by si toto měl uvědomovat dvojnásob.

Řešení dle Si Ťin-pchinga

Si Ťin-pching naopak velmi touží po centralizaci moci v Pekingu, upozorňuje ekonom. Vysvětluje, že prezident se oprávněně bojí kariérismu a korupce v Komunistické straně Číny, avšak řešení nespatřuje v nové "Kulturní revoluci", ale spíše "kulturní renesanci", která by obnovila rovnostářské hodnoty a utopické aspirace mezi vedoucími funkcionáři.    

Čínský vládce neochvějně věří ve svou schopnost číst situaci a vydávat správné příkazy, tudíž se obává především o to, zda jeho příkazy budou patřičně realizovány, vysvětluje odborník. Doplňuje, že proto Si zjevně dospěl k závěru, že řešením problému je větší centralizace moci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je velkou chybou ignorovat přínosy, které plynou z větší regionální autonomie," pokračuje DeLong. Klade otázku, jak by čínská ekonomika vypadala dnes, pokud by se historie vyvíjela jinak, čínští komunisté v roce 1949 ovládli Hongkong a Tchaj-wan, v provincii S-čchuan nebyl v roce 1975 zahájen pilotní reformní program pod vedením místního funkcionáře Čao C'-janga a čínská centralizace dosáhla bodu, že kantonská vojenská oblast nemohla v roce 1976 poskytnout útočiště Teng Siao-pchingovi, který upadl v nemilost tzv. bandy čtyř.   

V takovém případě by byla situace v Číně neutěšená, domnívá se ekonom. Připomíná, že v roce 1976, kdy zemřel Mao Ce-tung, šlo o chudou a nikam nesměřující zemi, která se postavila na nohy jen proto, že sledovala tchajwanskou a hongkongskou podnikatelskou třídu a tamní finanční systémy, které napodobovaly Čaova opatření v S-čchuanu a zvláštní ekonomické zóny v Kantonu či Šen-čenu.    

V jistém bodu v budoucnu si Čína bude muset vybrat mezi strategiemi a systémy vlády a čím víc bude centralizovaná, tím víc ji to poškodí, tvrdí DeLong. Naopak věří, že země bude prosperovat, pokud rozhodnutí ohledně politiky a institucí budou vycházet z rámcového konsensu mezi pozornými pozorovateli, kteří jsou otevření následování úspěšných regionálních praktik a experimentů.  

Pouze Čína s mnoha odlišnými systémy, které zkoumají možné budoucí cesty, má skutečnou šanci stát se globálním lídrem a dostát svým ambicím, deklaruje závěrem profesor.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy