Konec správkyně Hongkongu? Čína chce jmenovat náhradníka za Carrie Lamovou

Peking má v úmyslu najít náhradu za správkyni Hongkongu Carrie Lamovou. S odkazem na své zdroje to napsal britský list Financial Times (FT). Podle něj by to měl být dočasný zástupce, který v úřadu zůstane do konce předpokládaného mandátu Lamové, což je v roce 2022. Čínské ministerstvo zahraničí ale zprávu listu odmítlo jako nepravdivou. Hongkongem od června zmítají bouřlivé protesty, které se obracejí proti správě i proti Lamové osobně.

Přidejte svůj názor

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

"Jde o politickou fámu s postranními úmysly," prohlásila na dnešní pravidelné tiskové konferenci v Pekingu mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Deník Financial Times předtím napsal, že pokud návrh schválí čínský prezident Si Ťin-pching, měl by být Lamové nástupce jmenován do března.

Mezi možné kandidáty Financial Times řadí hongkongského bankéře Normana Chana a rovněž politika Henryho Tanga, který na hongkongského správce kandidoval už v roce 2012, než ho zastavil skandál kolem jeho nemovitosti.

Zdroje Financial Times se domnívají, že Čína chce náhradníka jmenovat, až se situace v Hongkongu zklidní.

Agentura Reuters v září napsala, že existuje záznam, na němž Carrie Lamová říká, že by dobrovolně odstoupila, kdyby mohla. Nepopulární správkyně později řekla, že nikdy čínskou vládu nežádala o to, aby jí dovolila odstoupit. Splnila by tak jeden z požadavků demonstrantů.

Účastníci masových demonstrací protestují proti postupnému omezování svobod ze strany pevninské Číny a dožadují se demokratických reforem, včetně svobodných voleb.

Lamová je v úřadu správkyně od července 2017 jako první žena v této funkci. Mandát je pětiletý a politik může funkci zastávat dvě po sobě jdoucí období.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež nešetří v Thajsku kritikou. Zastal se trpících uprchlíků, žen a dětí

21.11.2019 16:22 Aktualizováno Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. Informovala o tom…

KLDR poslala Jižní Koreu k šípku. Kim Čong-un na summit nepojede

21.11.2019 13:00 Severní Korea dnes oznámila, že její vůdce Kim Čong-un odmítl pozvání na regionální summit v…

Zákon o lidských právech v Hongkongu rozlítil Čínu. Bude ho Trump vetovat?

21.11.2019 12:04 Čína dnes ostře kritizovala americký Kongres za to, že schválil návrh zákona, jehož cílem je…

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou letos nejspíš nebude

20.11.2019 20:29 pojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama