Korejský poloostrov bez jaderných zbraní? Tři země uzavřely "pakt proti Kimovi"

Na posílení trojstranné součinnosti s cílem dosáhnout toho, aby na Korejském poloostrově nebyly žádné jaderné zbraně, se dnes dohodli prezident Jižní Koreje Mun Če-in, premiér Japonska Šinzó Abe a premiér Číny Li Kche-čchiang. Z informací agentur o jejich schůzce ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny ale nevyplývá, že by setkání přineslo nějaké nové iniciativy.

Severní Korea
doporučujeme

Předseda japonské vlády na tiskové konferenci po skončení summitu označil za důležité "udržet tempo" jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou, napsala agentura Kjódó. V této souvislosti také zdůraznil, že musejí být beze zbytku naplněny rezoluce, které v souvislosti s KLDR schválila Rada bezpečnosti OSN.

Čínský premiér podle jihokorejské agentury Jonhap k tomu řekl, že společným cílem Pekingu, Tokia a Soulu je úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova a dosažení dlouhodobého mírového řešení v tomto regionu. Také vyjádřil naději, že problémy budou vyřešeny dialogem.

Proces jaderného odzbrojení Severní Koreje se v poslední době zastavil a mezi Washingtonem a Pchjongjangem opět vzrostlo napětí. Severokorejské vedení dalo USA lhůtu do konce roku ke změně postoje v podobě souhlasu s uvolňováním sankcí vůči KLDR, což je pro Bílý dům zjevně nepřijatelné.

Očekává se proto možnost, že přístup změní KLDR. Není vyloučeno, že vyzkouší mezikontinentální balistickou raketu, nebo provede jaderný test. Televize CNN s odvoláním na informace od zdroje blízkého severokorejskému vedení uvedla, že Pchjongjang už rovněž nebude trvat na zrušení sankcí a bude klást hlavní důraz na politiku soběstačnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama