Koronavirus se šíří dál, epidemie vyrovnala tu způsobenou virem SARS

Počet lidí nakažených novým koronavirem stoupl na více než 8100. Svým rozsahem tak současná epidemie vyrovnala tu, kterou před 17 lety způsobil virus SARS. S odvoláním na úřady o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní se dneškem koronavirus rozšířil už do všech regionů a provincií Číny.

Ebola, ilustrační fotografie

Mezi nakažené koronavirem 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, k dnešnímu večeru podle místních úřadů přibylo v čínské provinci Chu-pej dalších 317 lidí. Celosvětově tím podle DPA počet infikovaných přesáhl 8100, což se rozsahem vyrovná epidemii viru SARS (v překladu Těžký akutní respirační syndrom), kterým se v letech 2002 a 2003 nakazilo 8096 osob.

Nový koronavirus podle expertů není tak smrtící jako SARS. Současné epidemii podlehlo v Číně 170 lidí, což je v poměru k počtu nakažených o mnoho méně než v případě nákazy SARS. Té celosvětově podlehlo 774 lidí.

Kromě Číny, z jejíhož 11milionového města Wu-chan v provincii Chu-pej se začal šířit koncem loňského roku, je podle středeční zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) hlášeno na sedm desítek potvrzených případů v 15 státech; v ČR zatím potvrzen nebyl. Vrchol epidemie se podle DPA očekává nejdříve za týden. Oběti jsou zatím jen v Číně a převážně jde o starší či už dříve jinak oslabené osoby. Na vývoji vakcíny pracují mimo jiné vědci v Číně, Rusku, Hongkongu či USA.

V souvislosti s údajně nedostatečnou reakcí zejména v počáteční fázi epidemie čelí kritice někteří představitelé čínské samosprávy. Podle agentury Reuters dnes úřady bez bližších podrobností informovaly, že byl odvolán šéf zdravotnictví v sedmimilionovém městě Chuang-kang v provincii Chu-pej. Po Wu-chanu je v tomto městě největší počet nakažených koronavirem.

Země i jednotlivé firmy přijímají opatření proti šíření viru. Například švédský nábytkářský řetězec IKEA dnes oznámil, že dočasně uzavřel všechny své prodejny v Číně kvůli šíření nového koronaviru. Už ve středu firma IKEA uvedla, že dočasně zavírá polovinu ze svých 30 obchodů v Číně.

Také aerolinky omezují lety do Číny, mimo jiné i kvůli poklesu poptávky o tyto spoje. Mezi posledními oznámily omezení Delta Air Lines či Air Canada. Do pevninské Číny zcela přestaly létat z Evropy například aerolinky British Airways, Lufthansa, Air France, Iberia, SAS, Finnair či ukrajinské UIA.

Opatření kvůli novému koronaviru se dotkla i sportu. Z Číny byly mimo jiné přeloženy olympijské kvalifikační turnaje basketbalistek a fotbalistek a odloženo bylo na příští rok halové MS v atletice, které se mělo konat v březnu v Nan-ťingu. Dnes čínská fotbalová asociace oznámila, že odkládá místní fotbalová utkání na všech úrovních.

Dnes se má kvůli novému koronaviru znovu sejít krizový štáb WHO, který rozhodne, zda nákazu prohlásí za globální stav zdravotní nouze.

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Související:

Právě se děje