Koronavirus na výletní lodi u Japonska se šíří, další pasažéři nakaženi

Na dvacet se z deseti zvýšil počet nakažených koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která v pondělí večer zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu. Oznámilo to dnes japonské ministerstvo zdravotnictví. Tamní úřady se po následujících 14 dní rozhodly držet v karanténě všech 3711 lidí na palubě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet nakažených koronavirem se v Japonsku zvýšil na 45 lidí. Počet nakažených koronavirem v Číně stoupl z 24.324 na 28.018, mrtvých je 563, informovala dnes čínská národní zdravotnická komise (NHC).

Agentura AP k údajům NHC přidává ještě 21 nakažených v Hongkongu a deset dalších případů v Macau. V celkem 27 zemích byla nákaza novým koronavirem, který se šíří z provincie Chu-pej v centrální Číně, potvrzena u 28.273 lidí, napsala agentura Bloomberg. Podle WHO připadá 80 procent případů nakažených na provincii Chu-pej a 99 procent na Čínu. Nejvíce nakažených mimo Čínu hlásí Japonsko, Singapur (28) a Thajsko (25). Mimo Čínu podlehli koronaviru dva lidé - jeden v Hongkongu a druhý na Filipínách.

Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Vysoká pohotovost panuje ve města Naha, metropoli prefektury Okinawa, kde v sobotu z lodi vystoupilo 13 pasažérů. Na palubu se podle listu Japan Times nevrátili.

Odborníci vyjádřili obavy, že případná epidemie by mohla ohrozit olympijské hry, které v Tokiu začínají v červenci.

V Hongkongu zůstává na palubě lodi World Dream 3600 cestujících a členů posádky. Opustit ji budou moci až po absolvování testu, zda nejsou nakažení. Lodi bylo zamezeno v cestě do tchajwanského přístavu Kao-siung poté, co vyšlo najevo, že u tří lidí z předchozí cesty plavidla byla zjištěna nákaza. Přes třicet členů posádky má kašel, horečku nebo je bolí v krku.

Více než dvě desítky aerolinek pozastavily, anebo omezily lety do Číny. Několik státu, včetně USA, zakázalo vstup do země komukoli, kdo byl v předchozích dvou týdnech v Číně.

Nově tak dnes učinil Tchaj-wan a zákaz rozšířil i o ty, kteří se vyskytovali v Hongkongu či Macau. Samotný Hongkong příchozí z Číny umístí na 14 dní do karantény.

Tchajwan též dnes zakázal na ostrově kotvit všem mezinárodním výletním lodí. Mnoho turistů z lodi Diamond Princess, která v v přístavu Ťi-Lung na severu ostrova kotvila 31. ledna, vydala na jednodenní výlet do vnitrozemí, uvedly místní úřady.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spálená Austrálie. Požáry zasáhly 18 milionů lidí, hněv se obrátil proti…

18.02.2020 11:17 Rozsáhlé požáry v Austrálii se přímo či nepřímo dotkly více než tří čtvrtin obyvatel země, tedy 18…

Covid-19 se přemění v pandemii světových rozměrů? Počet obětí stále roste

18.02.2020 10:28 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru podlehlo v pevninské Číně již 1868 lidí a nakažených je 72…

Kuriózní zločin: Koronavirus vedl k ozbrojené loupeži toaletního papíru

18.02.2020 09:21 Policie v Hongkongu v pondělí zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení řidiče dodávky se…

Výletní loď zamořená koronavirem. Evakuaci svých občanů chystá Británie

18.02.2020 08:35 Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama