Koronavirus na výletní lodi u Japonska se šíří, další pasažéři nakaženi

Na dvacet se z deseti zvýšil počet nakažených koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která v pondělí večer zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu. Oznámilo to dnes japonské ministerstvo zdravotnictví. Tamní úřady se po následujících 14 dní rozhodly držet v karanténě všech 3711 lidí na palubě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet nakažených koronavirem se v Japonsku zvýšil na 45 lidí. Počet nakažených koronavirem v Číně stoupl z 24.324 na 28.018, mrtvých je 563, informovala dnes čínská národní zdravotnická komise (NHC).

Agentura AP k údajům NHC přidává ještě 21 nakažených v Hongkongu a deset dalších případů v Macau. V celkem 27 zemích byla nákaza novým koronavirem, který se šíří z provincie Chu-pej v centrální Číně, potvrzena u 28.273 lidí, napsala agentura Bloomberg. Podle WHO připadá 80 procent případů nakažených na provincii Chu-pej a 99 procent na Čínu. Nejvíce nakažených mimo Čínu hlásí Japonsko, Singapur (28) a Thajsko (25). Mimo Čínu podlehli koronaviru dva lidé - jeden v Hongkongu a druhý na Filipínách.

Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Vysoká pohotovost panuje ve města Naha, metropoli prefektury Okinawa, kde v sobotu z lodi vystoupilo 13 pasažérů. Na palubu se podle listu Japan Times nevrátili.

Odborníci vyjádřili obavy, že případná epidemie by mohla ohrozit olympijské hry, které v Tokiu začínají v červenci.

V Hongkongu zůstává na palubě lodi World Dream 3600 cestujících a členů posádky. Opustit ji budou moci až po absolvování testu, zda nejsou nakažení. Lodi bylo zamezeno v cestě do tchajwanského přístavu Kao-siung poté, co vyšlo najevo, že u tří lidí z předchozí cesty plavidla byla zjištěna nákaza. Přes třicet členů posádky má kašel, horečku nebo je bolí v krku.

Více než dvě desítky aerolinek pozastavily, anebo omezily lety do Číny. Několik státu, včetně USA, zakázalo vstup do země komukoli, kdo byl v předchozích dvou týdnech v Číně.

Nově tak dnes učinil Tchaj-wan a zákaz rozšířil i o ty, kteří se vyskytovali v Hongkongu či Macau. Samotný Hongkong příchozí z Číny umístí na 14 dní do karantény.

Tchajwan též dnes zakázal na ostrově kotvit všem mezinárodním výletním lodí. Mnoho turistů z lodi Diamond Princess, která v v přístavu Ťi-Lung na severu ostrova kotvila 31. ledna, vydala na jednodenní výlet do vnitrozemí, uvedly místní úřady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie jednou odezní, věří diplomat s politologem. Tážou se, co přijde…

13.07.2020 12:00 NÁZOR - Koronavirová krize v následujících měsících v jistý moment odezní, věří bývalý americký…

Čína oznámila sankce proti USA, kvůli sporu ohledně menšinových Ujgurů

13.07.2020 11:18 Aktualizováno Čína dnes ohlásila sankce proti čtyřem americkým představitelům a jedné organizaci. Jde o…

V Kazachstánu řádí smrtelnější nemoc než covid, varuje Čína. Úřady to…

13.07.2020 10:08 Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

Útok v Christchurch: Terorista, který zabil 51 muslimů, se bude u soudu…

13.07.2020 09:37 Australan Brenton Harrison Tarrant, který se v březnu přiznal k vraždě 51 muslimů na Novém Zélandu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy