Koronavirus opět děsí Wu-chan, úřady chtějí otestovat všech 11 milionů obyvatel

Čínské město Wu-chan, odkud se pravděpodobně do světa rozšířila nemoc covid-19, plánuje otestovat na koronavirus všech 11 milionů svých obyvatel. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínská státní média.

Wu-chan
doporučujeme

Všechny wuchanské čtvrti byly podle BBC vyzvány, aby předložily podrobný návrh postupu testování, které by se mělo uskutečnit v nejbližší době během deseti dnů. Jako první mají přijít na řadu senioři a hustě osídlené oblasti města.

Plán testování celé wuchanské populace přichází poté, co bylo v tomto ostře sledovaném městě o víkendu zjištěno šest nových případů nákazy koronavirem. Všichni nově infikovaní žijí ve stejném obytném bloku. Předtím se ve městě měsíc neobjevil žádný nový případ.

zdroj: YouTube

Ve Wu-chanu se koronavirem od začátku epidemie nakazilo více než 50.000 lidí a téměř 4000 pacientů s covidem-19 zemřelo. Kvůli rychle se šířící nákaze čínské úřady Wu-chan na konci ledna uzavřely a obyvatelé nesměli dlouhé týdny opouštět své domovy. Znovu se město začalo otevírat 8. dubna a na chvíli se zdálo, že se život vrací k normálu - provoz obnovila veřejná doprava, žáci se vrátili do škol a lidé do práce. Nyní je tento optimistický vývoj ohrožen.

Někteří vysocí zdravotničtí představitelé, citovaní čínským listem Global Times, nicméně uvedli, že plán testování všech obyvatel Wu-chanu je příliš drahý a neproveditelný. Pcheng Č'-jung, šéf jednotky intenzivní péče wuchanské nemocnice Čung-nan, prohlásil, že testování se pravděpodobně zaměří na pracovníky ve zdravotnictví, zranitelné lidi a ty, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými.

Jiný vysoký představitel wuchanské nemocnice připomněl, že velká část obyvatel Wu-chanu, asi tři až pět milionů lidí, už testy podstoupila. Podle něj jsou wuchanské úřady schopné zbývajících šest až osm milionů lidí během desetidenního období otestovat. BBC v této souvislosti připomíná, že podle Bílého domu Spojené státy provádějí kolem 300.000 testů denně a otestovaly již téměř devět milionů lidí.

Proveditelnost plánu zpochybňují i lidí diskutující na čínské sociální síti Weibo. Někteří přitom podotkli, že takové testování mělo být provedeno předtím, než se Wu-chan znovu otevřel zbytku Číny.

Za pondělí ohlásila Čína pouze jeden nový případ nákazy koronavirem, oproti 17 případům o den dříve, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotnickou komisi, plnící roli ministerstva zdravotnictví.

Nový případ představuje takzvanou dovezenou infekci - nákaza tedy postihla člověka, který do Číny přicestoval z ciziny. O den dříve pevninská Čína, nezahrnující Hongkong a Macao, hlásila sedm takových "importovaných" případů.

Nakažených bez příznaků nemoci ohlásily úřady 15. O den dříve jich bylo 12. Čína tyto lidi nezahrnuje do svých celkových statistik.

Celkový počet potvrzených případů v nejlidnatější zemi světa s 1,4 miliardy obyvatel, kde epidemie koncem loňského roku propukla, dosáhl 82.919. Počet úmrtí zůstal nezměněn na 4633.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily…

20.09.2020 08:59 V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama