Koronavirus pronikl na izolovaný ostrov. Nakazila se pětina kmene Velkých Andamanců

Koronavirem se nakazilo deset příslušníků kmene Velkých Andamanců z Andamanských ostrovů, jež patří z velké části do indického svazového teritoria Andamany a Nikobary. Kmen má už jenom padesát členů a žije na ostrůvku plně závislém na indické vládě, informovala dnes agentura AFP.

Ilustrační foto
doporučujeme

Souostroví Andamany a Nikobary leží v Bengálském zálivu mezi Indií a Barmou a je domovem asi 400.000 lidí. Koronavirus tam byl potvrzen u 2268 osob, s covidem-19 jich zemřelo 37.

Velcí Andamanci žijí na ostrově Jižní Andamán. Indická vláda do Port Blairu, který je střediskem teritoria a kam někteří Velcí Andamanci jezdí za prací, poslala o víkendu lékařský tým. V Port Blairu mělo šest příslušníků kmene pozitivní testy a další čtyři případy se pak potvrdily z 37 provedených testů jinde.

Do příchodu britských kolonistů na ostrovy na konci 19. století měl kmen Velkých Andamanců podle odhadů na 5000 příslušníků. Na ostrovech žijí kromě nich další kmeny.

Jak uvádí AFP, stovky Andamanců zemřely při obraně svého území, tisíce pak podlehly nemocem, jež přišly spolu s kolonisty, jako byla chřipka nebo zarděnky. Obavy o domorodé kmeny kvůli kontaktům s cizinci stále přetrvávají. Minulý týden úřady zatkly osm rybářů za nepovolený vstup do teritoria Džarávů, což je další z kmenů žijících na souostroví.

V roce 2018 byl zabit americký misionář John Allen Chau, který navzdory zákazu vstoupil na ostrov Severní Sentinel, kde žije 150 původních obyvatel. Vstup cizincům na ostrov zakázala indická vláda. Chauovo tělo se nikdy nenašlo.

Indie má potvrzených více než tři miliony případů nákazy koronavirem a s covidem-19 tam zemřelo 60.000 lidí. Po USA a Brazílii je třetí nejpostiženější zemí na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nezvyklé gesto Kim Čong-una. KLDR se omluvila Jižní Koreji za zastřelení…

25.09.2020 08:40 Severokorejský vůdce Kim Čong-un se dnes omluvil Jižní Koreji za incident, při němž severokorejští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama