Koronavirus se šíří jako lavina. Peking se "opevňuje", platí důrazné nařízení

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu dnes vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo.

Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel. Původ viru dosud není znám, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se zřejmě na člověka přenesl od nakažených zvířat. Virus se začal šířit loni v prosinci v jedenáctimilionovém městě Wu-Chan v provincii Chu-pej v centrální Číně, kde se nákaza objevila poprvé. Onemocnění se poté vyskytlo i v provincii Kuang-tung, v Šanghaji či v pekingském obvodě Ta-sing. Peking už eviduje 876 nakažených osob, jejichž počet za poslední čtyři dny vzrostl o 576 osob, zemřelo už 26 lidí.

Nákaza se už dostala i za hranice Číny. Dva nakažené potvrdilo Japonsko, další případy byly hlášeny ze Singapuru, Thajska, Vietnamu, Saúdské Arábie či dokonce z amerického státu Washington. Druhého pacienta napadeného čínským koronavirem ve čtvrtek potvrdila vláda Jižní Koreje.

WHO ve čtvrtek usoudila, že bylo ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového viru vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Dosud není k dispozici dostatek dat o jeho šíření a čeká se na více informací z Číny, řekla včera hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. Agentura Reuters podotýká, že zatím není jasné, jak nebezpečné toto onemocnění skutečně je a jak snadno se přenáší z člověka na člověka.

České úřady proto zatím neodrazují od cest do Číny s výjimkou jedenáctimilionového Wu-chanu, který je považován za ohnisko nákazy a kde jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka tři čeští občané - dva studenti a jedna osoba, která tam žije trvale.

Řada asijských i dalších států, včetně USA, Británie, Austrálie, Itálie, Turecka či Srbska, začala na letištích měřit teplotu pasažérů z postižených oblastí. Severní Korea se rozhodla uzavřít hranice pro zahraniční turisty.

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru ve čtvrtek odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Týká se to i tradičních poutí. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Čínské úřady daly do karantény celou aglomeraci kolem jedenáctimilionového Wu-chanu, považovaného za ohnisko nákazy. Přerušily tam provoz veřejné dopravy a požádaly obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Lidé ve městě vykoupili obchody a stáhli se do svých domovů. Vzniká tu nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem.

Od čtvrteční půlnoci podle CNN úřady izolovaly také sedmimilionový Chuang-kung a v milionovém E-čou uzavřely nádraží. Dnes čínské úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Úřady v Hongkongu ve čtvrtek oznámily, že ve dvou prázdninových táborech vybudují zařízení, kde by byli v karanténě lidi, kteří přijdou do styku s pacienty nakaženými novým typem koronaviru.

Experti se domnívají, že nový virus by neměl být tak smrtící jako SARS, který se začal šířit koncem roku 2002 v Asii a který po celém světě do července 2003 usmrtil na 800 lidí z více než 8000 nakažených. Na Blízkém východě se v roce 2012 objevila infekce MERS, na niž podle WHO zemřelo 858 lidí z téměř 2500 nakažených.

Související

Více souvisejících

Čína Wu-chan Peking Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy