Koronavirus stále útočí. Číňany čeká po svátcích nelehký návrat do všedních dnů

Po novoročním svátečním volnu, které bylo letos kvůli epidemii koronaviru prodloužené o deset dnů, čeká Čínu v pondělí návrat k všednímu životu. Mnoho obchodů a továren ale nadále zůstane zavřených a řada zaměstnanců v úřednických profesí bude pracovat z domova, napsala agentura Reuters.

Metropole jako Peking nebo Šanghaj působí v posledních dnech jako města duchů: obchody a restaurace jsou zavřené a na řadě míst platí dopravní omezení ve snaze zabránit šíření viru, který si do dnešního dne v pevninské Číně vyžádal přes 720 lidských životů. Úřady v Pekingu dnes oznámily, že v pondělí nebude platit obvyklé omezení dopravy v klíčových částech města v době dopravní špičky.

Mnoho zaměstnavatelů v průmyslovém velkoměstě Šen-čenu na jihu země z preventivních důvodů požádalo lidi dojíždějící do práce z jiných oblastí, aby dva týdny zůstali v karanténě. Firmy, které se chystají v pondělí znovu otevřít své provozy, mají kontrolovat, kde se jejich pracovníci v poslední době pohybovali, a musejí zavést preventivní opatření, jako je rozdávání ochranných masek.

Something tells me the Chinese government isn't being fully transparent about WHAT THE FUCK IS REALLY GOING ON OVER THERE???!!! #coronavirus pic.twitter.com/wk8OLijdAW

— Mr. Patriot ?? (@patriotlk) February 8, 2020

Americká společnost Apple v pátek uvedla, že její obchody v Číně zůstanou zavřené, ale má v úmyslu otevřít své kanceláře a kontaktní centra. Firma Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě a dodavatel Applu, chce postupně obnovovat provoz svých továren. K plné výrobě by se chtěla vrátit koncem tohoto měsíce, řekla agentuře Reuters nejmenovaná osoba obeznámená se záležitostí.

Úřady v Šanghaji uvedly, že v pondělí se otevře zdejší továrna americké automobilky Tesla. Jde o první závod této společnosti mimo území Spojených států, postaven byl s podporou čínských úřadů. Výroba v něm začala v říjnu. V Šanghaji také přijali opatření na podporu místních firem v době epidemie koronaviru. Podnikatelé v pohostinství, na které restriktivní opatření proti šíření nákazy tvrdě dopadla, budou osvobozeni od placení daně z přidané hodnoty.

Jedna inženýrka, která v Šen-čenu pracuje pro jistého výrobce mobilních telefonů, uvedla, že jí nadřízení řekli, aby se od pondělí vrátila do práce. Zda tam ale opravdu půjde, zatím neví. "Je to volba mezi vyděláváním si na živobytí a životem," tvrdí.

"Příští týden rozhodně nepůjde o návrat k normálu," prohlásil Julian Evans-Pritchard, analytik singapurské výzkumné společnosti Capital Economics. "Čím déle současné narušení (běžného chodu hospodářství) bude trvat, tím vyšší je riziko, že to bude mít dopad na zaměstnanost a že to bude znamenat ránu pro ekonomiku," upozornil.

Čínské ministerstvo dopravy dnes vyzvalo, aby se do 20. února znovu rozběhla výstavba silnic a vodních cest. Netýká se to však provincie Chu-pej, odkud se nákaza koronavirem šíří, a některých dalších výrazně zasažených oblastí. Ministerstvo chce, aby práce na klíčových projektech začaly "co nejdříve".

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

Pavel navrhl dva kandidáty na ústavní soudce, je mezi nimi Jiří Přibáň

Prezident Petr Pavel v pondělí navrhl další dva kandidáty na ústavní soudce, kterými jsou Jiří Příbáň a Tomáš Langášek. Pavel už od loňského nástupu do funkce hlavy státu jmenoval celkem osm nových členů Ústavního soudu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy