Krematoria jedou nonstop. Ve Wu-chanu mohlo zemřít přes 40 tisíc lidí

3304 mrtvých, 81 470 nakažených a více než 75 000 uzdravených pacientů. Taková je oficiální bilance z Číny, v níž se poprvé objevil koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19. Stále častěji ale sílí hlasy, které tvrdí, že mrtvých je daleko více, než vláda přiznává. Podle místních obyvatel i zahraničních reportérů mohlo jen ve Wu-chanu zemřít přes 40 000 lidí.

Přidejte svůj názor 142 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Do města přijel první vlak a lidé ve větším množství vycházejí na ulici.

Uzavřená zůstávají i nadále obchodní centra a lidé v ulicích stále chodí v rouškách a vyhýbají se jeden druhému. Příchozí se před vstupem do města musí zároveň podrobit zdravotní prohlídce, kontrole dokladů a otázkám ohledně předchozích cest. Úřady ale přesto začaly přísná opatření postupně rušit.

Zdá se, že Čína má nejhorší za sebou. A podle oficiálních statistik z toho vyšle lépe než například Itálie. Hlásí totiž "pouze" něco málo přes 3000 obětí, z toho 2500 ve Wu-chanu. Jak se ale ukazuje, skutečná realita může být úplně jiná.

Obyvatelé provincie Chu-pej tvrdí, že ve městě funguje sedm pohřebních ústavů, které rozdávají pozůstalým od 23. března zhruba 3500 uren s ostatky denně.

Na sociálních sítích se navíc objevují fotografie lidí, kteří stojí na urny obrovské fronty, nebo fotky tisíců uren. Mnohem víc, než by bylo zapotřebí podle oficiálních statistik.

Odhady nejčastěji hovoří o 42 až 47 000 mrtvých, jak uvedla zpravodajka ČT ve východní Asii Barbora Šámalová. "Také víme, že někteří lidé zemřeli, aniž by jim byly provedeny testy na koronavirus, takže z těch statistik prostě vypadli," dodala.

Agentura RFA, podle níž je mrtvých 42 000 až 46 800 lidí, s odkazem na místní uvedla, že úřady odhalují skutečná čísla postupně, aby lidé zvládli přijmout realitu. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že mrtvých jsou desetitisíce. Nedokáží si jinak vysvětlit, proč jedou krematoria nonstop.

V Číně se i přesto vrací život do normálu. A to po všech stránkách. Deník Daily Mail upozornil, že lidé se opět vrátili k pouličnímu prodeji živé zvěře a masa, včetně psího nebo netopýřího. Právě z netopýrů se přitom podle vědců mohl vir SARS-CoV-2 přenést na člověka.

Loading...
Vstupte do diskuze (142)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

04.06.2020 11:28 Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy