Krvavé střety v Barmě: Dívky utíkají před násilím do klášterů

Krvavé střety mezi armádou a separatistickými povstaleckými skupinami v Barmě vedou stále více dívek k tomu, že se uchylují do kláštera. Zde je čeká náročný život s přísnými pravidly, ale klášter jim zajišťuje vzdělání a bezpečí, píše agentura AFP.

Klášter Mingalar Thaikti v srdci chudinského předměstí Rangúnu ve čtyři ráno ještě zahaluje tma, když osmnáctiletá novicka Dhama Theingi vstává a dvě hodiny věnuje modlitbám. Pak teprve posnídá.

S vyholenou hlavou, oděna do sytě rudých šatů a s miskou v ruce vychází dvakrát týdně do ulic, aby prosila o almužnu: rýži nebo drobný peníz. Důležité je rychle vybrat peníze, aby se mohla najíst, protože od poledne až do úsvitu následujícího dne je jídlo zakázané.

Dhama vstoupila do kláštera před devíti lety. Uprchla ze Šanského státu hraničícího s Čínou, který je pověstný obchodem s drogami a boji mezi barmskými ozbrojenými silami a etnickými gerilami.

"Bylo tam hodně násilí, nebylo snadné studovat," říká mladá dívka, která se chce stát inženýrkou.

Podobně jako ona uprchlo 66 dalších dívek ve věku od čtyř do 18 let z tohoto státu, aby v Mingalar Thaikti studovalo. Dívky patří k menšině Palaungů.

Od získání nezávislosti v roce 1948 bojovaly ústřední vlády proti mnoha ozbrojeným skupinám, které válčí i mezi sebou o kontrolu nad obchodem s drogami a přírodními zdroji.

Mírový proces, který po svém nástupu k moci v roce 2016 zahájila Do Aun Schan Su Ťij, se dostal do slepé uličky a nutí rodiny posílat děti do klášterů, kde žijí v bezpečí a mohou studovat.

Klášterní školy v barmské metropoli dnes navštěvuje 18.000 noviců, dívek i chlapců, uvádí barmské ministerstvo pro náboženské záležitosti a kulturu. Tento počet stále roste, neboť násilnosti nepřestávají.

Život v klášteře je mezi chozením po almužnách, modlitbami a studiem tvrdý a pro dospívající dívky ještě těžší než pro chlapce.

V patriarchální a velmi konzervativní společnosti se na chlapce pohlíží lépe a dostávají více darů. Dívky odcházejí do kláštera také proto, že si nedokázaly najít milence nebo manžela.

Když teenagerky zrovna nechodí po almužnách, studují. I zde je čekají překážky, neboť se musejí řídit barmským programem. Při příchodu do kláštera téměř žádná z nich nemluví národním jazykem, ale jen dialektem svého etnika.

"Je mnoho věcí, které nesmíme dělat, a to mně vadí," povzdychne si Dhama, která se nemůže oddávat své zálibě v kopané, poněvadž se tu nelibě pohlíží na to, když dívky sportují. I přesto se však jen málokteré vracejí ke svým rodinám.

Sedmnáctiletá Kchin Mar Thi, která přišla do kláštera Mingalar Thaikti se svými čtyřmi sestrami asi před deseti lety, se rozhodla zůstat.

"Chybějí mi rodiče, a když pozoruju dívky na ulici, chtěla bych někdy vypadat jako ony," povzdychne si. Ale život je tu jednodušší. "Nemusíme mít pořád strach z války," říká.

V Šanském státě se situace zatím nezlepšuje. Nedávné investice Pekingu do regionu v rámci megalomanského projektu "nové hedvábné stezky" jen vyostřily apetit povstaleckých frakcí a území stále ztrácí na významu.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy