Detence muslimů? Tvrdý postup budí odpor, zní slova o kulturní genocidě

NÁZOR - Uniklé dokumenty ukazují hrozivý rozsah čínských internačních táborů, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že čínská vláda trvá na tom, že masová detenční zařízení v provincii Sin-ťiang na severozápadě země nejsou převýchovné či koncentrační tábory, ale centra pro procvičování rétorických schopností.

Muslimové
doporučujeme

Pohled za zdi

Pokud si přečteme tajnou oficiální směrnici pro provoz těchto táborů, která byla nedávno odhalena, zjistíme, že ve skutečnosti jde o centra vymývání mozků, krutosti, nátlaku a brutality, deklaruje americký deník. Odkazuje na vynesené čínské dokumenty, které označuje za mimořádně důležitý pohled "za zdi" ukazující probíhající "kulturní genocidu".  

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, nezisková organizace sídlící ve Washingtonu, zveřejnilo druhou várku tajných čínských dokumentů, které se objevily v posledních týdnech, připomíná editorial. Vysvětluje, že odhalení je výsledkem práce 75 novinářů a 17 mediálních společností působících ve 14 zemích světa.

První várka, kterou zveřejnil dne 16. listopadu americký list New York Times, ukazovala, že detenční tábory v Sin-ťiangu jsou řízeny z nejvyšších míst, prezidentem Si ťin-pchingem, nastiňuje prestižní server. Doplňuje, že nová várka obsahuje například tajnou směrnici z roku 2017, které předepisuje, jak mají tábory fungovat.

"Ačkoliv Čína trvá na tom, že tyto tábory jsou zaměřeny na prevenci extremismu a terorismu, svědci popisují masivní snahu vyhladit kulturu, jazyk a tradice Ujgurů a dalších muslimských menšin," píše washingtonský deník. Dodává, že namísto nich jsou prosazovány mandarínština a ideologická věrnost Komunistické straně Číny.

Nové dokumenty ohledně systému táborů v Sin-ťiangu získal rovněž kulturolog Adrian Zenz působící ve washingtonské Nadaci památníku pro oběti komunismu, poukazuje vlivný server. Konstatuje, že podle Zenzových odhadů je v 1.300-1.400 detenčních táborech zadržováno na 1,8 milionu turkických muslimů Ujgurů a příslušníků dalších menšin.

Zní to jako vězení

Zveřejněná směrnice uvádí, že vedoucí táborů musejí pracovat na zabránění útěků a zavádět přísná bezpečnostní opatření, a zdůrazňuje, že veškeré ubytovací prostory, chodby a vstupní dveře musejí být zamčené dvěma zámky, upozorňuje Washington Post. Podotýká, že každý tábor musí mít strážní budovy a bezpečnostní vybavení typu tlačítko pro spuštění poplachu, kompletní kamerový sledovací systém, který pokrývá každé místo objektu, aby strážní mohli sledovat vše v přímém přenosu.

Všichni vedoucí táborů také musí "předcházet potížím" a být připraveni "nasadit tajné síly", pokud lidé v táborech "působí potíže", uvádí prestižní deník. Dodává, že každá osoba v táboře má jasně přidělené lůžko, pozici v řadě, místo v učebně a stanoviště při ručních pracích, navíc je zakázáno používat mobilní telefony a udržovat kontakt s okolním světem vyjma schválených telefonátů příbuzným.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zadržování jsou vyučováni v mandarínštině - což je hlavní priorita - a nabádáni k "pochopení hluboce nezákonné, kriminální a nebezpečné povahy svého minulého jednání", pokračuje washingtonský server. Připomíná, že pokud se mají dostat po roce z tábora, musí mimo jiné prokázat svůj "ideologický přerod". "To zní jako vězení," konstatuje editorial.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, které si nechalo autenticitu dokumentů potvrdit experty, poukazuje, že Čína označuje tyto zprávy za "čistý výmysl a fake news", uvádí renomovaný deník. Doplňuje, že podle Pekingu jsou uvedené tábory také efektivní.

Čínská ambasáda v Londýně uvedla pro deník Guardian, který je členem uvedeného konsorcia, že Sin-ťiang je krásný, klidný a prosperující region, což ještě před třemi lety neplatilo, připomíná editorial. Toto tvrzení označuje za skutečný příklad fake news, protože všichni vidí, že Čína nastoluje onen "krásný klid" skrze "kulturní genocidu".    

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povodně a sesuvy půdy pustoší Vietnam. Zahynulo 29 vojáků, po dalších se…

19.10.2020 09:07 Vietnamští vojáci s pomocí těžké techniky a psů dnes pokračovali v pátrání po pohřešovaných…

Útoky žraloků: Austrálie má letos nejvíc obětí od roku 1934, na vině je i…

19.10.2020 07:26 Útoky žraloků si letos v Austrálii vyžádaly sedm životů, což je nejvíce od roku 1934. S odvoláním…

Přírodní katastrofa ve Vietnamu: Při sesuvu půdy zahynulo 14 vojáků, osm…

18.10.2020 16:02 Aktualizováno Nejméně 14 vietnamských vojáků dnes zahynulo při sesuvu půdy v centrální části země. Dalších osm…

V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku…

18.10.2020 14:37 Thajci dnes znovu vyšli do ulic na protest proti vládě. Tisíce lidí se sešly v Bangkoku i v dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama