Kvůli covidu jsou v Asii provdávány mladičké dívky. Nevládní organizace jsou znepokojeny

Po celé Asii jsou statisíce mladičkých dívek nuceny provdat se, protože rodiny zruinované pandemií covidu-19 nemají dost prostředků, aby je uživily. Situace znepokojuje nevládní organizace regionu, píše agentura AFP.

Svatby dětí jsou tradicí na indonéském souostroví stejně jako v Indii, v Pákistánu nebo ve Vietnamu, ale dařilo se je vykořeňovat díky kampaním umožňujícím lepší přístup ke vzdělání a ke zdravotním službám.

Dnes je riziko jejich návratu veliké. Opatření, která měla zabránit šíření koronaviru, totiž v regionu vyvolala masivní propouštění. Mnozí rodiče tak nejsou schopni své děti uživit.

"V ohrožení je veškerý pokrok, který jsme v posledním desetiletí udělali. Sňatky dětí jsou důsledkem nerovnosti mezi pohlavími a patriarchálních struktur. Celá situace se s covidem zhoršila," prohlašuje Šipra Džhaová z asijské pobočky nevládní organizace Girls Not Brides.

"All of the gains we've made in the past decade are really going to suffer."Our head of Asia engagement @shiprajhaswami shed some light on what #COVID19 could mean for marginalised girls across the region... Read her piece below: ?? https://t.co/yvLl6t90IQ

— Girls Not Brides (@GirlsNotBrides) September 4, 2020

Podle OSN je ve světě každoročně provdáno na 12 milionů dívek před osmnáctým rokem věku.

A OSN vyzývá k neodkladným opatřením k odstranění ekonomických důsledků pandemie, protože jinak by v nadcházejících deseti letech mohlo dojít k dalším 13 milionům sňatků nezletilců.

V Asii tato vlna již začíná. "Za karantény počty dětských sňatků vzrostly. Rozmohla se nezaměstnanost, rodiny sotva vyžijí, a proto soudí, že je lépe dcery provdat," říká Rolí Singh, který řídí v Indii kampaň 1 Step 2 Stop Child Marriage.

Patnáctiletá Muskán popisuje, jak byla nucena provdat se za jednadvacetiletého souseda. Její rodiče jsou metaři ve městě Váránasí a mají na krku dalších šest dětí.

"Moji rodiče jsou chudí, co mohou dělat? Bojovala jsem, jak jsem mohla, ale nakonec jsem musela ustoupit," říká v pláči.

Vzdělání je považováno za hlavní zbraň v boji proti sňatkům nezletilců, avšak školy byly z obav před nákazou uzavřeny a miliony žáků tak do školy nechodí. Nejvíce ohroženy jsou dívky z nejchudších oblastí. "Viděli jsme děti vstupovat do manželství proto, že rodinám byly nabídnuty peníze nebo nějaká forma pomoci," říká Rolí Singh.

Počátkem srpna 275 expertů na vzdělání a ekonomů vyzvalo v otevřeném dopise vlády a mezinárodní organizace, aby zajistily, že krize s koronavirem nevytvoří "covidovou generaci" připravenou o vzdělání a možnost uplatnění.

Indonésie, která má podle Dětského fondu OSN (UNICEF) jeden z nejvyšších počtů sňatků nezletilců na světě, loni zvýšila práh pro uzavření sňatku z šestnácti na devatenáct let. Náboženské úřady však mohou udělovat výjimky.

Indonéské islámské úřady tak mezi lednem a červnem letošního roku povolily více než 33.000 sňatků nezletilců, zatímco za celý loňský rok to bylo "jen" 22.000.

Indický premiér Naréndra Módí oznámil posunutí minimálního věku pro uzavření manželství z osmnácti na jednadvacet let, ale nevládní organizace soudí, že je obtížné dosáhnout dodržování těchto reforem v praxi a že reformy neřeší problém v jeho kořenech.

Ve Vietnamu, kde je možno sňatky uzavírat od osmnácti let, je podle UNICEF každá desátá dívka provdána před tímto věkem. A u etnických menšin je to téměř dvojnásobek. Místní nevládní organizace Modrý drak informuje, že jsou dívky provdávány od čtrnácti let a že je sňatků dětí mnohem více od té doby, co byly uzavřeny školy.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy Indie indonésie vietnam UNICEF OSN Naréndra Módí (indický premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 37 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kreml tvrdí, že obsadil další obec. Kyjev mlčí, ruské armádě se ale postup upřít nedá

Ruská armáda tvrdí, že její jednotky převzaly plnou kontrolu nad obcí Novomychajlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany si tak ruské jednotky zlepšily taktickou situaci podél frontové linie. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy