Kyrgyzský premiér Žaparov chce být prezidentem

Námitky některých právníků vyvolalo oznámení nového kyrgyzského premiéra a současně úřadující hlavy státu Sadyra Žaparova, že hodlá kandidovat na nejvyšší úřad v prezidentských volbách. Ty ústřední volební komise vyhlásila na 10. ledna příštího roku.

Kyrgyzstán, ilustrační foto
doporučujeme

"Zúčastním se voleb jako ostatní kandidáti. Pokud mě zvolí, budu prezidentem. Pokud ne, budu obyčejný občan," prohlásil Žaparov podle agentury AFP.

Po parlamentních volbách z 4. října, které podle úřadů vyhrály strany blízké prezidentu Sooronbajovi Žeenbekovi, vypukly v Biškeku nepokoje, které si vyžádaly nejméně jednoho mrtvého a asi 1200 zraněných.

Výsledky voleb, zpochybňované demonstranty, musely úřady zrušit a prezident Žeenbekov odstoupil. Nahradil jej populista Žaparov, kterého za nepokojů jeho přívrženci osvobodili z vězení. Využil chaosu, aby se stal premiérem a i úřadujícím prezidentem, připomněla AFP.

Kyrgyzstán, kde žije zhruba 6,5 milionu lidí, patří k nejchudším postsovětským republikám. Za posledních 15 let to bylo už potřetí, co hlavu státu svrhly nepokoje. Dva svržení prezidenti uprchli do exilu a Žeenbekovův předchůdce Almazbek Atambajev byl mezitím uvězněn.

Ústřední volební komise minulý týden vyhlásila nové parlamentní volby na 20. prosince, ale toto rozhodnutí zrušil parlament s tím, že volby se uskuteční až po ústavní reformě. Žaparov podle serveru 24.kg uvedl, že nový parlament bude zvolen zřejmě až v druhém pololetí příštího roku. Server současně citoval námitky právníků, připomínajících, že na prezidenta nesmí kandidovat osoby plnící pravomoci úřadující hlavy státu. Tento zákaz, zakotvený v ústavě a zákonech, má zabránit ovlivňování výsledků voleb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi…

24.11.2020 08:20 Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž…

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama