Kyrgyzský prezident Žeenbekov rezignoval, chce předejít dalším nepokojům

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov dnes rezignoval. Podle agentury Reuters vysvětlil, že chce předejít dalším střetům mezi bezpečnostními silami a protestujícími požadujícími jeho odchod. O prezidentovu rezignaci usiloval také teprve ve středu jmenovaný premiér Sadyr Žaparov.

Záchranáři z Červeného půlměsíce ošetřují zraněné.
doporučujeme

Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.

"Nedržím se (za každou cenu) moci. Nechci zůstat zapsán v historii Kyrgyzstánu jako prezident, který prolil krev a střílel na své vlastní občany," oznámil podle agentury Interfax Žeenbekov. Prezident také vyzval předsedu vlády Žaparova a další politické představitele, aby z ulic Biškeku, kde kvůli nepokojům platí výjimečný stav, odvolali své stoupence, a ve městě tak znovu zavládl klid.

Prezidentovu rezignaci musí podle agentury AP ještě oficiálně potvrdit parlament. Podle předsedy sněmovny Kanatbeka Isajeva, který byl jmenován do funkce tento týden, se budou poslanci Žeenbekovovou rezignací zabývat v pátek. Zatím není jasné, kdo převezme moc v zemi. Podle ústavního zákona by to měl být právě předseda sněmovny, některé opoziční skupiny však požadují, aby odstoupil i Isajev a přenechal pravomoci premiéru Žaparovovi, píše Reuters.

Žeenbekov je v nedávné historii již třetí kyrgyzský prezident, kterého svrhly hromadné protesty. K odchodu prezidentů vedly revolty v letech 2005 a 2010.

Nepokoje propukly v Kyrgyzstánu den po volbách ze 4. října. Stoupenci opozice obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také Sadyra Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí, jeden člověk zemřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama