Kyrgyzský prezident Žeenbekov rezignoval, chce předejít dalším nepokojům

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov dnes rezignoval. Podle agentury Reuters vysvětlil, že chce předejít dalším střetům mezi bezpečnostními silami a protestujícími požadujícími jeho odchod. O prezidentovu rezignaci usiloval také teprve ve středu jmenovaný premiér Sadyr Žaparov.

Záchranáři z Červeného půlměsíce ošetřují zraněné.
doporučujeme

Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.

"Nedržím se (za každou cenu) moci. Nechci zůstat zapsán v historii Kyrgyzstánu jako prezident, který prolil krev a střílel na své vlastní občany," oznámil podle agentury Interfax Žeenbekov. Prezident také vyzval předsedu vlády Žaparova a další politické představitele, aby z ulic Biškeku, kde kvůli nepokojům platí výjimečný stav, odvolali své stoupence, a ve městě tak znovu zavládl klid.

Prezidentovu rezignaci musí podle agentury AP ještě oficiálně potvrdit parlament. Podle předsedy sněmovny Kanatbeka Isajeva, který byl jmenován do funkce tento týden, se budou poslanci Žeenbekovovou rezignací zabývat v pátek. Zatím není jasné, kdo převezme moc v zemi. Podle ústavního zákona by to měl být právě předseda sněmovny, některé opoziční skupiny však požadují, aby odstoupil i Isajev a přenechal pravomoci premiéru Žaparovovi, píše Reuters.

Žeenbekov je v nedávné historii již třetí kyrgyzský prezident, kterého svrhly hromadné protesty. K odchodu prezidentů vedly revolty v letech 2005 a 2010.

Nepokoje propukly v Kyrgyzstánu den po volbách ze 4. října. Stoupenci opozice obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také Sadyra Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí, jeden člověk zemřel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama