Kyrgyzstán se zmítá ve vážné krizi. Prezident podruhé nařídil výjimečný stav v Biškeku

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov podruhé vyhlásil výjimečný stav v metropoli Biškek, který minulý týden zachvátily protesty po parlamentních volbách. Prezident o vyhlášení výjimečného stavu rozhodl již v pátek, jeho nařízení však neschválil parlament, informuje dnes agentura TASS s odkazem na tiskové oddělení prezidentské kanceláře.

Kyrgyzstán, ilustrační foto
doporučujeme

Výjimečný stav má trvat ode dneška do 19. října, zahrnuje noční zákaz vycházení, zákaz hromadných akcí a speciální podmínky, za nichž mohou lidé do města přijet nebo ho opustit.

Velitelem města byl jmenován náměstek ministra vnitra Almazbek Orozalijev. Ten později upřesnil, že hodiny nočního zákazu vycházení se oproti předchozím dnům mění, obyvatelé města tak musejí zůstávat v domovech mezi desátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní. Výjimečný stav také zahrnuje kontrolu nad pohybem dopravních prostředků a médii. Podle agentury Interfax byly do města již dříve vyslány vojenské jednotky a armádní technika.

Podle oznámení prezidentovy kanceláře se výjimečný stav zavádí "v souvislosti s aktuální situací, kterou zapříčinily masové nepokoje a jež se vyznačuje násilím a představuje ohrožení života a zdraví lidí". Žeenbekov vyhlásil speciální režim od pátku již podruhé, poněvadž bez schválení parlamentu má prezidentovo nařízení účinnost tři dny, upřesňuje TASS.

Demonstrace na protest proti volbám vypukly v Kyrgyzstánu minulý týden v pondělí. Politické strany, které podle výsledků oznámených ústřední volební komisí neuspěly, odmítly volby uznat. Ještě před samotným hlasování se objevovala obvinění z volebních podvodů, především z nakupování hlasů ze strany nejbohatších politických uskupení.

V úterý volební komise výsledek voleb zrušila, stoupenci opozice obsadili část vládních budov a osvobodili z vězení opozičního představitele Sadyra Žaparova a exprezidenta Almazbeka Atambajeva, který byl však v sobotu znovu zadržen. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu.

Mezitím odstoupil premiér Boronov a část parlamentu na jeho místo zvolila Žaparova, který dříve pracoval jako poradce bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Druhá část poslanců sice s tímto krokem nesouhlasila, v sobotu se však parlament na Žaparovovi shodl.

Při nepokojích bylo podle Reuters zraněno už více než 1200 lidí, jeden člověk zemřel. Středoasijský Kyrgyzstán, kde žije zhruba 6,5 milionu lidí, patří k nejchudším postsovětským republikám. Nepokoje touto zemí zmítají už potřetí za posledních 15 let. Revolty v letech 2005 a 2010 svrhly tehdejší prezidenty, v pozadí bylo i soupeření politických klanů o moc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

21.10.2020 10:52 Aktualizováno Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost…

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

V Indii vyvstal nový problém: Města zahalil smog, ten urychluje šíření…

20.10.2020 09:47 Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama