Novým prezidentem Kyrgystánu je nacionalista Žaparov. Panují obavy, že nastolí diktaturu

Dosavadní kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov vítězí v dnešních prezidentských volbách v Kyrgyzstánu a vede s velkým náskokem před svými soupeři, uvedla agentura TASS s odvoláním na dílčí výsledky. Po sečtení hlasů z 51 procent volebních místností vedl Žaparov se 76,87 procenty, zatímco druhý kandidát v pořadí měl sotva šest procent hlasů. A po sečtení hlasů z 82 procent obvodů zvýšil Žaparov svůj náskok na 79,86 procent, vyplývá z údajů ústřední volební komise.

Sadyr Žaparov
doporučujeme

Vítězství dvaapadesátiletého politika, který se těší pověsti nacionalisty, se očekávalo. Favorit voleb se fakticky dostal k moci již loni na podzim. Tehdy byl osvobozen z vězení, když se během nepokojů začala hroutit předchozí vláda.

Souběžně s prezidentskými volbami se konalo referendum o ústavních změnách, navržených Žaparovem, již ústřední volební komise uznala za platné, protože ještě dvě hodiny před uzavřením volebních místností účast přesáhla 30 procent, uvedla agentura TASS. Voliči se vyjadřovali k tomu, zda Kyrgyzstán zůstane parlamentní republikou, anebo se přejde k prezidentské republice, jak tomu již bývalo v minulosti. Mohli také hlasovat i proti všem variantám.

Ze 17 kandidátů na prezidenta je za jasného favorita pokládán Žaparov, který je současně předsedou vlády. Po odstoupení dosavadního prezidenta Sooronbaje Žeenbekova během nepokojů po říjnových parlamentních volbách, jejichž výsledky úřady posléze zrušily, načas zastával také funkci hlavy státu, než přešla na nového předsedu parlamentu, Žaparovova spojence Talanta Mamytova. Za premiérova člověka je pokládán i nový šéf tajné služby Kamčybek Tašijev.

Žaparov se navzdory svému nacionalistickému postoji - jeho prvním činem ve funkci předsedy vlády bylo přidání informací o etnickém původu do průkazů totožnosti - se opakovaně zavázal k rozvoji strategického partnerství s bývalým sovětským vládcem Moskvou, poznamenala agentura Reuters. Připomněl, že Rusko má v hornaté zemi vojenskou základnu a je také hlavním cílem statisíců kyrgyzských migrantů, jejichž peněžní příspěvky do vlasti představují značnou část příjmů chudé země. Dalším klíčových obchodním partnerem a investorem je sousední Čína.

Žaparov si odpykával trest po svém tažení na počátku roku 2010 za znárodnění obřího zlatého dolu Kumtor, který provozuje kanadská společnost Centerra Gold. Po loňském nástupu k moci však prohlásil, že o znárodnění již neusiluje a bude se snažit pouze zajistit spravedlivé rozdělení zisků.

Žaparov v kampani spojoval odkazy na tradiční symboly a hodnoty spolu se sliby, jako je zdvojnásobení výdajů na zdravotnictví. To by mu podle předvolebních průzkumů mohlo zajistit hlasy více než poloviny voličů, zejména na venkově.

Žaparovovi kritici se obávají, aby očekávané vítězství v dnešních volbách neotevřelo cestu k nastolení autoritářského režimu jako v sousedních zemích, poznamenala agentura AFP.

Chudý Kyrgyzstán je považován za nejpluralističtější, ale současně nejméně stabilní zemi postsovětské střední Asie. Lidové revolty v letech 2005 a 2010 vyhnaly ze země dva prezidenty, třetí abdikoval letos na podzim a jeho předchůdce Almazbek Atambajev byl mezitím uvězněn. Experti pokládají tento stav i za důsledek ustavičného soupeření mezi klany ze severu a jihu země.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama