Libanonu hrozí bez reforem kolaps, varuje francouzský ministr

Libanon je v natolik hluboké politické a ekonomické krizi, že mu bez potřebných reforem hrozí celkový kolaps. Podle agentury AP to dnes prohlásil francouzský ministr zahraničí před chystanou návštěvou prezidenta Emmanuela Macrona v Bejrútu příští týden.

libanon
doporučujeme

Libanonská vláda podala demisi poté, co výbuch nevhodně skladovaného ledku v bejrútském přístavu ze 4. srpna zabil nejméně 200 lidí, dalších zhruba 6000 zranil a na 250.000 osob připravil o přístřeší. Exploze přišla v době nevídané hospodářské a finanční krize spojené se zhroucením měny a hyperinflací. Jedná se o vyvrcholení desítek let vládnutí libanonské politické elity, které je podle pozorovatelů poznamenané enormní korupcí a špatnou správou země.

"Tato země je na hraně katastrofy," řekl francouzský ministr Jean-Yves Le Drian rádiu RTL s odkazem na rostoucí chudobu, nezaměstnanost a inflaci. Nebezpečí dneška podle něj spočívá v tom, že "Libanon zmizí", pokud urychleně nevytvoří vládu a ta nezačne provádět kýžené reformy.

Prezident Francie coby bývalé koloniální mocnosti v Libanonu zavítá do blízkovýchodní země 1. září. Půjde již o jeho druhou návštěvu za poslední měsíc - do Bejrútu přiletěl dva dny po explozi.

"Mezinárodní společenství nepodepíše bianco šek, pokud nezačnou (libanonská vláda) provádět reformy", zvláště v oblasti veřejných služeb a bankovnictví, řekl Le Drian.

Francie již téměř dva roky vyvíjí diplomatické úsilí ve snaze přesvědčit libanonskou vládu, aby přistoupila na reformy a tím si zajistila mezinárodní pomoc potřebnou pro odvrácení finančního kolapsu. Dosavadní pokrok byl však zanedbatelný a někteří diplomaté dávají podle agentury Reuters kvůli celkové situaci v Libanonu najevo svou frustraci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily…

20.09.2020 08:59 V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama