Lidé v Barmě třetí den protestují, policie proti nim zasáhla
Barmská policie dnes v metropoli Neipyijtu zasáhla vodním dělem proti demonstrantům, kteří vyšli do ulic na protest proti vojenskému převratu a proti zadržování zvolené vůdkyně civilní vlády Do Aun Schan Su Ťij. Policisté následně vyzvali demonstranty, aby se rozešli, nebo je rozeženou silou. Protestní akce pokračují v Barmě třetím dnem a dnes se do nich zapojily tisíce lidí, informovala agentura Reuters.
doporučujeme
Protesty jsou největší od takzvané šafránové revoluce v roce 2007, jejíž hybnou sílu představovali buddhističtí mniši. V předvoji dnešního průvodu v největším barmském městě Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha, napsala s odvoláním na svědky agentura Reuters. Mniši mávali mnohobarevnými buddhistickými vlajkami a prapory červené barvy, která symbolizuje stranu svržené premiérky, Národní ligu pro demokracii (NDL).
"Propusťte naše lídry. Respektuje naše hlasy. Odmítněte vojenský puč," stálo na jednom z transparentů. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.
Média upozorňují, že protestní akce se konají i v oblastech, které obývají etnické menšiny, jež se dlouhodobě cítí znevýhodňované. Tisíce demonstrantů se dnes shromáždily například v metropoli Kačjinského státu na severu země či v Monském státě na jihovýchodě Barmy.
Demonstrace zatím probíhají převážně poklidně, sílí ale obavy, aby proti nim junta krvavě nezakročila jako při předchozích protestech v letech 1988 a 2007. Barmská státní televize dnes uvedla, že proti lidem, kteří ohrožují stabilitu země, bezpečnost veřejnosti a pořádek, by měly být podniknuty "právní kroky".
Již minulý týden zahájili stávku lékaři několika desítek nemocnic, kteří prohlašují, že nebudou pro vojenskou vládu pracovat. Podle zpravodajského serveru BBC se k nim dnes přidaly tisíce učitelů, právníků, bankovních úředníků a vládních zaměstnanců.
Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.
K osvobození politických vězňů a k návratu na cestu k demokracii dnes Barmu vyzval papež František. Austrálie dnes uvedla, že požaduje okamžité propuštění australského občana Seana Turnella, který působil jako ekonomický poradce vůdkyně Su Ťij a byl zatčen o víkendu.
Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…
03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…
Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí
03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…
Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády
01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…
Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté
01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…