List čínských komunistů odmítl otisknout článek velvyslance USA

Deník čínské komunistické strany Žen-min ž'-pao se dnes ostře ohradil proti kritice šéfa americké diplomacie Mikea Pompea. Tomu se nelíbí, že list odmítl publikovat komentář amerického velvyslance v Číně týkající se nevyváženosti vztahů obou zemí. List Pompeovy výroky označil za "zákeřný útok na čínská média".

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Jak napsala agentura Reuters, čerstvá názorová výměna na to, zda svobodě tisku rozumí lépe USA nebo Čína, zapadá do stávající atmosféry vztahů obou zemí a největších ekonomik světa. Ty se zhoršují s blížícími se americkými prezidentskými volbami, dlouhodobými obchodními spory, neshodami v otázkách lidských práv či řešení pandemie covidu-19.

"To, jak Čína reaguje, znovu poukazuje na strach čínské komunistické strany ze svobody slova a racionální debaty," uvedl Pompeo k odmítnutí článku velvyslance Terryho Branstada. Redakce se tak rozhodla v době, kdy USA ruší víza tisícovce čínských občanů a kdy si obě země navzájem dělají problémy s vízy pro novináře.

Branstad svůj článek nazval Resetování vztahů na základě vzájemnosti. Poukázal v něm na nevyváženost čínsko-amerických vztahů, jelikož Čína neposkytuje srovnatelný přístup americkým podnikům, novinářům, diplomatům ani zástupcům občanské společnosti. "Zatímco američtí novináři čelí omezením při své práci i při vstupu do Číny, pracovníci čínských státních médií se dlouhou dobu těšili v USA otevřenosti," napsal diplomat.

Redakce Žen-min ž'-pao ale usoudila, že velvyslancův text neodpovídá standardu listu. "Podle našeho názoru je komentář podepsaný jménem ambasadora Branstada plný nedostatků a závažným způsobem se neshoduje s fakty," stojí v reakci listu. V prohlášení se rovněž uvádí, že deník má stejně jako americká média právo rozhodnout o materiálech k otištění nebo o jejich editaci.

"Je mimořádně ironické, že USA na jedné straně označují čínská média jako Žen-min ž'-pao za propagandistický nástroj komunistické strany, a na druhé od nich požadují, aby šířily chybné názory z USA," stojí v reakci listu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien k tomu řekl, že čínský velvyslanec ve Washingtonu, který se často objevuje v amerických médiích, se nikdy nesnažil hostitelkou zemi očernit a propagoval vždy přátelskou výměnu a spolupráci.

Pompeo ale tvrdí, že Čína musí respektovat princip svobody tisku. "Jejich odmítnutí dokazuje, do jaké míry mají čínské nevolené stranické elity obavy ze svobodného uvažování jejich vlastního národa a z názoru svobodného světa na jejich vládnoucí praktiky," řekl ministr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Indii překonal šest milionů

28.09.2020 09:17 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska…

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

27.09.2020 16:22 Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu…

Při neštěstí v čínském dole zemřelo 16 lidí

27.09.2020 12:09 Při neštěstí v uhelném dole blízko několikamilionové metropole Čchung-čchingu na jihozápadě Číny…

KLDR po nečekané omluvě začala pátrat po těle zabitého Jihokorejce

27.09.2020 08:26 Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama