List čínských komunistů odmítl otisknout článek velvyslance USA

Deník čínské komunistické strany Žen-min ž'-pao se dnes ostře ohradil proti kritice šéfa americké diplomacie Mikea Pompea. Tomu se nelíbí, že list odmítl publikovat komentář amerického velvyslance v Číně týkající se nevyváženosti vztahů obou zemí. List Pompeovy výroky označil za "zákeřný útok na čínská média".

Noviny, ilustrační foto

Jak napsala agentura Reuters, čerstvá názorová výměna na to, zda svobodě tisku rozumí lépe USA nebo Čína, zapadá do stávající atmosféry vztahů obou zemí a největších ekonomik světa. Ty se zhoršují s blížícími se americkými prezidentskými volbami, dlouhodobými obchodními spory, neshodami v otázkách lidských práv či řešení pandemie covidu-19.

"To, jak Čína reaguje, znovu poukazuje na strach čínské komunistické strany ze svobody slova a racionální debaty," uvedl Pompeo k odmítnutí článku velvyslance Terryho Branstada. Redakce se tak rozhodla v době, kdy USA ruší víza tisícovce čínských občanů a kdy si obě země navzájem dělají problémy s vízy pro novináře.

Branstad svůj článek nazval Resetování vztahů na základě vzájemnosti. Poukázal v něm na nevyváženost čínsko-amerických vztahů, jelikož Čína neposkytuje srovnatelný přístup americkým podnikům, novinářům, diplomatům ani zástupcům občanské společnosti. "Zatímco američtí novináři čelí omezením při své práci i při vstupu do Číny, pracovníci čínských státních médií se dlouhou dobu těšili v USA otevřenosti," napsal diplomat.

Redakce Žen-min ž'-pao ale usoudila, že velvyslancův text neodpovídá standardu listu. "Podle našeho názoru je komentář podepsaný jménem ambasadora Branstada plný nedostatků a závažným způsobem se neshoduje s fakty," stojí v reakci listu. V prohlášení se rovněž uvádí, že deník má stejně jako americká média právo rozhodnout o materiálech k otištění nebo o jejich editaci.

"Je mimořádně ironické, že USA na jedné straně označují čínská média jako Žen-min ž'-pao za propagandistický nástroj komunistické strany, a na druhé od nich požadují, aby šířily chybné názory z USA," stojí v reakci listu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien k tomu řekl, že čínský velvyslanec ve Washingtonu, který se často objevuje v amerických médiích, se nikdy nesnažil hostitelkou zemi očernit a propagoval vždy přátelskou výměnu a spolupráci.

Pompeo ale tvrdí, že Čína musí respektovat princip svobody tisku. "Jejich odmítnutí dokazuje, do jaké míry mají čínské nevolené stranické elity obavy ze svobodného uvažování jejich vlastního národa a z názoru svobodného světa na jejich vládnoucí praktiky," řekl ministr.

Čína prý očekává přehodnocení vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

28.09.2021 22:02 Aktualizováno Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na…

Japonsko po půl roce odvolalo nouzový stav kvůli koronaviru

28.09.2021 14:28 V Japonsku ve čtvrtek přestane platit stav nouze zavedený kvůli koronaviru a restrikce díky…

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

28.09.2021 08:15 Aktualizováno KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala dnes agentura AP s odvoláním…

Sydney zruší lockdown pro očkované. Neočkovaným omezení zůstanou

27.09.2021 19:25 Očkovaní obyvatelé australského města Sydney si po několikaměsíční přísné uzávěře budou moci v…

Jižní Korea vítá možnost summitu s KLDR

26.09.2021 10:05 Jižní Korea dnes přivítala sobotní vyjádření vlivné sestry a poradkyně severokorejského vůdce Kim…

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, má podmínku

25.09.2021 15:59 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na…

Jižní Korea hlásí nový rekord v počtu nakažených

25.09.2021 09:22 Jižní Korea dnes oznámila 3273 nově prokázaných případů nákazy koronavirem za poslední den, což je…

Jižní Korea hlásí nejvyšší nárůst nakažených od začátku epidemie

24.09.2021 07:43 Jižní Korea zaznamenala v pátek nejvyšší denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem od…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Australská Viktorie hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

23.09.2021 12:17 Australský stát Viktorie dnes oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce…

Související:

Právě se děje

reklama