Co se dělo ve Wu-chanu? Z Washingtonu zní závažná obvinění na adresu Číny

NÁZOR - Pravda o původu koronaviru, který se objevil před rokem v Číně, zůstává zahalena tajemstvím, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník připomíná, že stále nevíme, kde se virus vzal, ani jak se přenesl na člověka.

Wu-chan
doporučujeme

Autoritářský systém v praxi

Podle prestižního serveru je zjevné, že poté, co lidé se u lidí projevila nákaza, byl rozsah problému tajen před čínským obyvatelstvem i zbytkem světa. Další důkaz o zakrývání poskytl začátkem prosince reportér Nick Paton Walsh z televize CNN, který ukázal, jak čínský autoritářský systém funguje v praxi, podotýká editorial.  

CNN získala 117 stran interních záznamů z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v čínské provincii Chu-pej, připomíná washingtonský deník. Dodává, že ty obsahují i počty nakažených a mrtvých, která jsou mnohem vyšší než čísla, jaká čínská vláda poskytla veřejnosti a světu.

Metropolí a největším městem provincie Chu-pej je Wu-chan, přičemž se již dříve ukázalo, že tamní představitelé se pokoušeli loni v prosinci potlačovat informace, uvádí americký server. Vyzdvihuje, že osm lékařů, kteří vyjádřili obavy z nové nemoci, dokonce čelilo postihu za "šíření fám".

Jeden z těchto lékařů, Li Wen-liang, později viru sám podlehl, ale wuchanská zdravotní komise přesto instruovala tamní nemocnice, aby o nemoci nikterak neinformovaly veřejnost, konstatuje Washington Post. Doplňuje, že druhá vlna zakrývání přišla v kritických prvních týdnech ledna letošního roku, kdy nejen wuchanské úřady, ale i čínská vláda bránila šíření informací.

"Čínští vrcholní představitele, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, věděli o přenosu nového viru mezi lidmi začátkem uvedeného měsíce, ale veřejně nic nesdělili až do 20. ledna," pokračuje editorial. Podotýká, že jen o 3 dny později vyl Wu-chan uvržen do karantény.

Zásadní otázka pro celý svět

Ani poté ale nebyl rozsah šíření koronaviru plně přiznán, zdůrazňuje prestižní deník Odkazuje na zmíněnou reportáž CNN, která odhalila, že ve spisu označeném "interní dokument, držte v tajnosti, prosím" představitelé v provincie Chu-pej zaznamenali jen 10. února 5.918 nových případů, což je více než dvakrát tolik než 2.487 případů, které Čína ten den veřejně přiznala pro celou zemi.    

Dokument navíc naznačuje, že do počtu nebyla zahrnuta kategorie pacientů, kterým lékaři virus diagnostikovali klinicky, ale nákazu zatím nepotvrdil test, tudíž čísla byla výrazně podhodnocená, poukazuje vlivný server. Dodává, že to dle dostupných dokumentů vyplývá i o počtu obětí - dne 7. března jich úřady v Chu-pej evidovaly 3.456, ale veřejně mluvily o 2.986 úmrtích od začátku epidemie, tudíž byl téměř jistě silně podhodnocen také oficiální údaj o počtu obětí v celé Číně, který ten den hovořil o 4.735 úmrtích v souvislosti s koronavirem.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Čína na začátku krize z lékařského hlediska čelila neznámému a zmatku a tamní drakonický lockdown možná zachránil miliony (životů)," přiznává Washington Post. Zdůrazňuje však, že dokumenty z provincie Chu-pej ale podporují závěry, že země záměrně zakrývala skutečný rozměr katastrofy.  

Wu-chan je velkým transportním uzlem v Číně a v běžný den z tamního letiště mířilo do zahraničí na 3.500 cestujících, upozorňuje americký deník. Kritizuje, že zatímco čínská vláda se soustředila na maskování epidemie, virus se šířil.

Čína později trvala na tom, že virus má původ mimo její hranice, připomíná washingtonský server. Podotýká, že původ koronaviru je zásadní otázkou pro celý svět a vyšetřování ostatně již probíhá. "Ale pokud Čína nebyla upřímná a transparentní o počátku nákazy před rekem, lze jí věřit nyní?" táže se závěrem editorial.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama