Macao slaví 20 let pod čínskou správou. Prezident Si poslal Západu ostrý vzkaz

Čínská vláda nedovolí zahraničním mocnostem, aby se vměšovaly do záležitostí Hongkongu a Macaa, které jsou zvláštními správními oblastmi Číny. Prohlásil to dnes čínský prezident Si Ťin-pching v bývalé portugalské kolonii Macau, jež si na slavnostním obřadu připomněla 20. výročí návratu pod čínskou správu. Prezident Číny se zde rovněž zúčastnil inaugurace nového šéfa vlády Macaa Ho Iat-senga, který je blízký centrální vládě v Pekingu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

Čínský prezident Si Ťin-pching na ceremoniálu ocenil loajalitu Macaa vůči Pekingu. Zatímco v Macau se protestní akce konají jen výjimečně, v sousedním Hongkongu tisíce lidí od června demonstrují každý týden za demokratické reformy.

zdroj: YouTube

"Musím zdůraznit, že od chvíle, kdy se Hongkong a Macao vrátily pod čínskou zprávu, je dění v těchto dvou zvláštních správních oblastech vnitřní záležitostí Číny a zahraniční síly do něj nemají co zasahovat," zdůraznil Si.

Dvaašedesátiletý podnikatel a nový předseda vlády Macaa Ho Iat-seng ve své inaugurační řeči vyzdvihl význam uspořádání "jedna země, dva systémy", který platí v Macau i v Hongkongu. Princip "jedna země, dva systémy" má zaručovat zvláštním správním oblastem Číny demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici v Hongkongu ale tvrdí, že Peking svobody občanů postupně omezuje.

Ho slíbil také zlepšení infrastruktury, dopravy a hospodářství. Podle agentury AP tak reagoval na výzvy, aby se místní ekonomika odpoutala od závislosti na hazardních hrách.

Podle výše hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu patří Macao s 620.000 obyvatel k nejbohatším místům na světě a je největším světovým centrem hazardních her.

Čínská komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví dnes oznámila opatření k dalšímu posílení finanční spolupráce mezi Macaem a pevninskou Čínou, napsala agentura Reuters. Tato opatření mají mimo jiné podpořit banky v Macau při zřizování poboček v pevninské Číně. Podpora je nabízena také čínským pojišťovacím fondům při investicích v Macau.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR musí zavřít hostel na velvyslanectví v Německu

28.01.2020 17:19 Hostel v areálu velvyslanectví Severní Koreje v Berlíně musí jeho provozovatelé zavřít. Rozhodl o…

Čech ve Vietnamu nemá koronavirus. České studenty z Wu-chanu evakuují…

28.01.2020 17:09 U českého občana hospitalizovaného ve Vietnamu se nepotvrdilo podezření na nákazu koronavirem a již…

Cizinci uvázli v zamořeném Wu-chanu. Čína dělá s evakuací drahoty?

28.01.2020 15:31 Japonská vláda dnes vyslala do čínského Wu-chanu charterový letoun, který by měl z tohoto města…

Lékaři ve Wu-chanu hrají o čas. Uspíšili porod u ženy nakažené koronavirem

28.01.2020 13:06 Lékaři v čínském Wu-chanu provedli císařským řezem porod u sedmadvacetileté ženy, u níž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama