Masová razie v Hongkongu: Zatčeno přes 50 prodemokratických aktivistů, Tchaj-wan je šokován

V Hongkongu bylo dnes zatčeno kvůli podezření z porušení zákona o národní bezpečnosti 53 prodemokratických aktivistů. Podle úřadů se pokusili svrhnout vládu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na místní média. Je to zatím největší zásah proti opozici ve městě na základě nové, sporné legislativy.

Čínská policie
doporučujeme

Podle opoziční Demokratické strany policie zatkla aktivisty za účast v nezávisle organizovaném neoficiálním hlasování v červenci 2020, při kterém měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby. Vlády Hongkongu a Pekingu v té době varovaly, že tím mohou porušit nový zákon. Parlamentní volby se měly konat loni v září, byly ale odložené, podle úřadů kvůli koronaviru.

Policie při zásahu také vtrhla do kanceláří prodemokratické internetové mediální společnosti Stand News. Reportérka Stand News uvedla, že policie požádala šéfredaktora o podepsání dokumentů souvisejících s vyšetřováním národní bezpečnosti. Prohledána byla i redakce dalších hongkongských médií Apple Daily and Inmediahk a hongkongského ústavu pro průzkum veřejného mínění, který pomáhal demokratické primárky organizovat.

zdroj: YouTube

Vedoucí představitel hongkongské policie Li Kwai-wah informoval o zásahu, na němž se na 72 různých místech podílelo na 1000 pracovníků bezpečnosti. Hongkongský ministr bezpečnosti John Lee oznámil, že zatčení se chystali způsobit "vážnou škodu" společnosti a že vláda nebude tolerovat "podvratné" jednání. Podle Leea měli zadržení v plánu získat většinu křesel v parlamentu, paralyzovat vládu a donutit propekingskou správkyni Hongkongu Carrie Lamovou k rezignaci.

Čína, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997, uvedla, že podporuje hongkongské úřady při plnění jejich povinností. "Práva a svobody hongkongského lidu nebyly nijak zasaženy," řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci.

Mezi zatčenými jsou podle facebookové stránky Demokratické strany a veřejnoprávní stanice RTHK mimo jiné bývalí zákonodárci a aktivisté James To, Lam Cheuk-ting a Lester Shum. Zadržen byl například také americký právník a bojovník za lidská práva John Clancey.

Zásah proti nejvýznamnějším aktivistům města, z nichž někteří hájí agresivní taktiku proti Pekingu, ale také bývalým demokratickým zákonodárcům a dalším umírněným hlasům podpoří obavy z posilování autoritářské vlády v Hongkongu. Zvýší také napětí mezi Čínou a USA ve chvíli, kdy se připravuje na převzetí funkce amerického prezidenta Joe Biden.

Antony Blinken, který se má v nové americké vládě stát ministrem zahraničí, v reakci zdůraznil, že Bidenova vláda bude stát při hongkongském lidu a proti potlačování demokracie ze strany Pekingu.

Vláda Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii, ale který funguje de facto nezávisle, uvedla, že je zatýkáním v Hongkongu šokována. "Pokud budou demokracie a svobody v Hongkongu nadále takto upadat, ovlivní to postavení města jako mezinárodního finančního centra, což pevninské Číně nijak neprospěje," dodala tchajwanská vláda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama