Masová razie v Hongkongu: Zatčeno přes 50 prodemokratických aktivistů, Tchaj-wan je šokován

V Hongkongu bylo dnes zatčeno kvůli podezření z porušení zákona o národní bezpečnosti 53 prodemokratických aktivistů. Podle úřadů se pokusili svrhnout vládu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na místní média. Je to zatím největší zásah proti opozici ve městě na základě nové, sporné legislativy.

Čínská policie

Podle opoziční Demokratické strany policie zatkla aktivisty za účast v nezávisle organizovaném neoficiálním hlasování v červenci 2020, při kterém měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby. Vlády Hongkongu a Pekingu v té době varovaly, že tím mohou porušit nový zákon. Parlamentní volby se měly konat loni v září, byly ale odložené, podle úřadů kvůli koronaviru.

Policie při zásahu také vtrhla do kanceláří prodemokratické internetové mediální společnosti Stand News. Reportérka Stand News uvedla, že policie požádala šéfredaktora o podepsání dokumentů souvisejících s vyšetřováním národní bezpečnosti. Prohledána byla i redakce dalších hongkongských médií Apple Daily and Inmediahk a hongkongského ústavu pro průzkum veřejného mínění, který pomáhal demokratické primárky organizovat.

zdroj: YouTube

Vedoucí představitel hongkongské policie Li Kwai-wah informoval o zásahu, na němž se na 72 různých místech podílelo na 1000 pracovníků bezpečnosti. Hongkongský ministr bezpečnosti John Lee oznámil, že zatčení se chystali způsobit "vážnou škodu" společnosti a že vláda nebude tolerovat "podvratné" jednání. Podle Leea měli zadržení v plánu získat většinu křesel v parlamentu, paralyzovat vládu a donutit propekingskou správkyni Hongkongu Carrie Lamovou k rezignaci.

Čína, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997, uvedla, že podporuje hongkongské úřady při plnění jejich povinností. "Práva a svobody hongkongského lidu nebyly nijak zasaženy," řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci.

Mezi zatčenými jsou podle facebookové stránky Demokratické strany a veřejnoprávní stanice RTHK mimo jiné bývalí zákonodárci a aktivisté James To, Lam Cheuk-ting a Lester Shum. Zadržen byl například také americký právník a bojovník za lidská práva John Clancey.

Zásah proti nejvýznamnějším aktivistům města, z nichž někteří hájí agresivní taktiku proti Pekingu, ale také bývalým demokratickým zákonodárcům a dalším umírněným hlasům podpoří obavy z posilování autoritářské vlády v Hongkongu. Zvýší také napětí mezi Čínou a USA ve chvíli, kdy se připravuje na převzetí funkce amerického prezidenta Joe Biden.

Antony Blinken, který se má v nové americké vládě stát ministrem zahraničí, v reakci zdůraznil, že Bidenova vláda bude stát při hongkongském lidu a proti potlačování demokracie ze strany Pekingu.

Vláda Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii, ale který funguje de facto nezávisle, uvedla, že je zatýkáním v Hongkongu šokována. "Pokud budou demokracie a svobody v Hongkongu nadále takto upadat, ovlivní to postavení města jako mezinárodního finančního centra, což pevninské Číně nijak neprospěje," dodala tchajwanská vláda.

Inferno na Tchaj-wanu: Hořel třináctipatrový věžák, nejméně 46 mrtvých

14.10.2021 10:47 Aktualizováno Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo nejméně 46 lidí a…

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

13.10.2021 00:01 Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson…

Hongkong se chystá na úder tajfunu. Zavírá školy, ruší hromadnou dopravu

12.10.2021 21:41 Hongkong se připravuje na dopady tajfunu, který postupuje jižně od jeho břehů a doprovázejí ho…

USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, oznámil Kim Čong-un

12.10.2021 05:51 Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní…

MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány…

12.10.2021 00:01 Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický…

Dalajlama ve zdravici na Foru 2000 zavzpomínal na exprezidenta Havla

11.10.2021 12:32 Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes ve videozdravici na mezinárodní konferenci Forum 2000…

V Sydney oslavují konec čtyřměsíční uzávěry

11.10.2021 07:43 Obyvatelé australského města Sydney dnes oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce.…

Tchaj-wan bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit, Čína je…

10.10.2021 21:04 Tchaj-wan bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit, aby zajistil, že ho nikdo nedonutí…

Čína kvůli nedostatku elektřiny nařídila uhelným dolům zvýšit těžbu

08.10.2021 12:26 Čína nařídila uhelným dolům kvůli nedostatku elektřiny zvýšit těžbu. Informuje o tom server BBC. S…

Tokio a jeho okolí zasáhlo silné zemětřesení, zastavilo rychlovlaky

07.10.2021 19:07 Aktualizováno Tokio a jeho okolí dnes pozdě večer místního času zasáhlo zemětřesení, jehož síla byla předběžně…

Související:

Právě se děje

reklama