Masové zabíjení, mučení a znásilňování. Zásah proti muslimům míří před soud

NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše
doporučujeme

Zločiny jsou zdokumentovány

Stejně tak nejde o 6 barmských vojenských představitelů, včetně hlavního velitele armády, kteří mají být podle vyšetřovatelů OSN souzeni za "nejzávažnější" zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně genocidy, konstatuje britský server. Deklaruje, že jde především o 700 tisíc rohingských muslimů z Arakanského státu, kteří museli po roce 2016 utéct do sousedního Bangladéše.

Při armádní operaci v Arakanském státu zahynulo podle vyšetřovatelů mezinárodního společenství na 10 tisíc lidí a 600 tisíc dalších žije v podmínkách, které se rovnají apartheidu, kdy jsou jim odpírána základní práva, upozorňuje editorial.

Žalobu podali právníci z Gambie, které podpořila Organizace islámské spolupráce sdružující 57 zemí, nastiňuje The Guardian. Konstatuje, že podle žalobců mělo v Arakanském státu docházet k masovému zabíjení před popravčí četou, podřezávání hrdel, vraždění kojenců, mučení, znásilňování a vypalování vesnic, přičemž tyto aktivity byly prováděny systematicky s celkovým či částečným cílem zlikvidovat Rohingy jako skupinu.

"Tyto zločiny jsou dobře zdokumentovány," píše prestižní deník. Podotýká, že i Su Ťij připustila, že v některých případech nelze vyloučit nepřiměřené užití síly ze strany příslušníků bezpečnostních složek, které nebylo v souladu s mezinárodním humanitárním právem, případně malé rozlišování mezi povstalci a civilisty.

Podle Su Ťij, která ani jednou nepoužila slovo Rohingové, ovšem nešlo o genocidu, uvádí britský deník. Doplňuje, že bývalá disidentka odmítla obvinění vůči Barmě jako neúplná a fakticky zavádějící.   

Veškeré důkazy ukazují, že "čistící operace", která přišla poté, co militantní skupiny v Arakanském státu provedly několik útoků na příslušníky bezpečnostních složek, nebyla cíleným zásahem proti povstalcům, ale pogromem proti národu, který čelí letité diskriminaci, deklaruje The Guardian. Kritizuje tvrzení Su Ťij, že barmská vláda nehnala přiměřeně zasahující vojáky k zodpovědnosti - ti odsouzení za vraždu deseti muslimů ve vesnici Inn Din byli propuštění po necelém roce, zatímco dva novináři agentury Reuters, kteří na vraždění upozornili, strávili ve vězení téměř rok a půl.

Nejde pouze o Rohingy  

Osobní zapojení Su Ťij do obhajoby rozptýlilo veškeré naděje, že jednala jen zdráhavě jako představitel civilní vlády v zemi, kde má stále hlavní slovo armáda, deklaruje prestižní server. Dodává, že demonstrace oslavující její účast v procesu posilují podezření, že jedná s cílem zvýšit si popularitu před volbami v roce 2020.

"Zatímco (Su Ťij) hájí svou zemi před nejvyšším soudem OSN v Haagu, desítky Rohingů - včetně 23 dětí - jsou souzeni v Barmě za pokus utéct před utrpením," píše editorial. Zároveň připouští, že prokázat genocidu vyžaduje důkazy o záměru a zvěrstvech a laťka je nastavena vysoko.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není rovněž vůbec jasné, jaký dopad by mělo i předběžné opatření soudu na ochranu Rohingů, přiznává The Guardian. Poukazuje, že Mezinárodní soudní dvůr jej vydal v roce 1993 ale o dva roky později bylo ve Srebrenici stejně zmasakrováno 8 tisíc mužů a chlapců.

Barmští generálové si v zásadě zvykli na mezinárodní kritiku, ale možnost, že jednoho dne byl mohli čelit důsledkům svých činů, je může odradit od nejhorších kroků, stejně jako může soud zvýšit tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby se tématem zabývala, naznačuje renomovaný server. Kritizuje, že se příliš nemluví o roli Číny při ochraně barmské vlády.

Soud musí pokračovat, jednak kvůli naději, že poskytne jistou ochranu Rohingům, ale také kvůli tomu, že verdikt hodně napoví nejen o situaci v Barmě, ale o kolektivní lidskosti, deklaruje The Guardian.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Panika kvůli koronaviru. Mongolsko uzavřelo všechny vzdělávací instituce

27.01.2020 08:29 Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další…

Nový koronavirus rozsévá smrt. Zabil už 80 lidí, nakažených přes 2700

27.01.2020 07:39 Kvůli nákaze novým koronavirem již v Číně zemřelo 80 lidí, potvrzených případů nakažených je 2744.…

Líheň koronaviru odhalena? Čínské úřady učinily rázné opatření

26.01.2020 21:53 Aktualizováno Čína dnes oznámila dočasný zákaz prodeje volně žijících zvířat jako další z preventivních opatření,…

Koronavirus se u Čecha ve Vietnamu zatím nepotvrdil. Dva Češi chtějí z Wu…

26.01.2020 18:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl (za ANO), že podle jeho informací se zatím nepotvrdil nový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama