Masové zabíjení, mučení a znásilňování. Zásah proti muslimům míří před soud

NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.

Zločiny jsou zdokumentovány

Stejně tak nejde o 6 barmských vojenských představitelů, včetně hlavního velitele armády, kteří mají být podle vyšetřovatelů OSN souzeni za "nejzávažnější" zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně genocidy, konstatuje britský server. Deklaruje, že jde především o 700 tisíc rohingských muslimů z Arakanského státu, kteří museli po roce 2016 utéct do sousedního Bangladéše.

Při armádní operaci v Arakanském státu zahynulo podle vyšetřovatelů mezinárodního společenství na 10 tisíc lidí a 600 tisíc dalších žije v podmínkách, které se rovnají apartheidu, kdy jsou jim odpírána základní práva, upozorňuje editorial.

Žalobu podali právníci z Gambie, které podpořila Organizace islámské spolupráce sdružující 57 zemí, nastiňuje The Guardian. Konstatuje, že podle žalobců mělo v Arakanském státu docházet k masovému zabíjení před popravčí četou, podřezávání hrdel, vraždění kojenců, mučení, znásilňování a vypalování vesnic, přičemž tyto aktivity byly prováděny systematicky s celkovým či částečným cílem zlikvidovat Rohingy jako skupinu.

"Tyto zločiny jsou dobře zdokumentovány," píše prestižní deník. Podotýká, že i Su Ťij připustila, že v některých případech nelze vyloučit nepřiměřené užití síly ze strany příslušníků bezpečnostních složek, které nebylo v souladu s mezinárodním humanitárním právem, případně malé rozlišování mezi povstalci a civilisty.

Podle Su Ťij, která ani jednou nepoužila slovo Rohingové, ovšem nešlo o genocidu, uvádí britský deník. Doplňuje, že bývalá disidentka odmítla obvinění vůči Barmě jako neúplná a fakticky zavádějící.   

Veškeré důkazy ukazují, že "čistící operace", která přišla poté, co militantní skupiny v Arakanském státu provedly několik útoků na příslušníky bezpečnostních složek, nebyla cíleným zásahem proti povstalcům, ale pogromem proti národu, který čelí letité diskriminaci, deklaruje The Guardian. Kritizuje tvrzení Su Ťij, že barmská vláda nehnala přiměřeně zasahující vojáky k zodpovědnosti - ti odsouzení za vraždu deseti muslimů ve vesnici Inn Din byli propuštění po necelém roce, zatímco dva novináři agentury Reuters, kteří na vraždění upozornili, strávili ve vězení téměř rok a půl.

Nejde pouze o Rohingy  

Osobní zapojení Su Ťij do obhajoby rozptýlilo veškeré naděje, že jednala jen zdráhavě jako představitel civilní vlády v zemi, kde má stále hlavní slovo armáda, deklaruje prestižní server. Dodává, že demonstrace oslavující její účast v procesu posilují podezření, že jedná s cílem zvýšit si popularitu před volbami v roce 2020.

"Zatímco (Su Ťij) hájí svou zemi před nejvyšším soudem OSN v Haagu, desítky Rohingů - včetně 23 dětí - jsou souzeni v Barmě za pokus utéct před utrpením," píše editorial. Zároveň připouští, že prokázat genocidu vyžaduje důkazy o záměru a zvěrstvech a laťka je nastavena vysoko.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není rovněž vůbec jasné, jaký dopad by mělo i předběžné opatření soudu na ochranu Rohingů, přiznává The Guardian. Poukazuje, že Mezinárodní soudní dvůr jej vydal v roce 1993 ale o dva roky později bylo ve Srebrenici stejně zmasakrováno 8 tisíc mužů a chlapců.

Barmští generálové si v zásadě zvykli na mezinárodní kritiku, ale možnost, že jednoho dne byl mohli čelit důsledkům svých činů, je může odradit od nejhorších kroků, stejně jako může soud zvýšit tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby se tématem zabývala, naznačuje renomovaný server. Kritizuje, že se příliš nemluví o roli Číny při ochraně barmské vlády.

Soud musí pokračovat, jednak kvůli naději, že poskytne jistou ochranu Rohingům, ale také kvůli tomu, že verdikt hodně napoví nejen o situaci v Barmě, ale o kolektivní lidskosti, deklaruje The Guardian.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové barma Aun Schan SuŤij genocida Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 9 hodinami

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy