Melbourne uvolnění další restrikce. Covid máme pod kontrolou, oznámil premiér

Australské město Melbourne a stát Viktorie čeká od úterní půlnoci další vlna uvolnění protikoronavirových opatření. Oznámil to dnes premiér státu Viktorie Daniel Andrews. Po více než sto dnech uzavření budou moci obyvatelé města, kde žije zhruba pět milionů lidí, volně vycházet z domu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Do 9. listopadu ale bude platit pravidlo, že se nemohou vzdálit více než 25 kilometrů od svého bydliště, uvedla agentura Reuters.

Uvolnění bylo oznámeno poté, co za uplynulý den stát Viktorie nezaznamenal ani jeden nový případ nákazy koronavirem. "Dokázali jsme to (koronavirus) dostat pod kontrolu," řekl Andrews.

Stát Viktorie byl v minulých měsících v Austrálii hlavním ohniskem nákazy. Na stát, kde bydlí asi čtvrtina ze zhruba 25 milionů obyvatel Austrálie, připadají asi tři čtvrtiny z přibližně 27.500 případů nákazy zaznamenaných od začátku epidemie a přes 90 procent z 905 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

Od úterní půlnoci mohou znovu otevřít v Melbourne také bary, restaurace, hotely, salony krásy a všechny maloobchodní provozy. Lidé se budou moci znovu navštěvovat, i když vláda nabádá k opatrnosti. "Pamatujte, že nejnebezpečnější prostředí pro šíření viru je u vás doma," uvedl Andrews. I nadále ale budou platit určitá omezení shromažďování osob na veřejných prostranstvích.

Na obyvatele Melbourne byla od léta uvalena drastická omezení. Od července platil ve městě zákaz volného pohybu, takže obyvatelé se nemohli vzdálit více než pět kilometrů od svého bydliště. Platil i zákaz návštěv mezi členy různých domácností či zákaz nočního vycházení. Jakýkoliv pohyb venku musel být odůvodněn. Povinné uzavírce podléhalo také mnoho podnikatelských aktivit. První uvolnění se uskutečnila v polovině září, další byla přijata o měsíc později.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vězeň Číny. Hongkongský aktivista Joshua Wong byl odsouzen na 13,5 měsíce

02.12.2020 10:47 Aktualizováno Nejznámější představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong byl dnes odsouzen na 13…

Extrémní počasí: Tajfuny ve Vietnamu si za dva měsíce vyžádaly 192 mrtvých…

02.12.2020 09:39 Nebývale četné přírodní katastrofy, které v posledních dvou měsících postihly Vietnam, si vyžádaly…

Nový Zéland vyhlásil stav klimatické nouze: Globální oteplování bude mít…

02.12.2020 08:46 Novozélandská vláda dnes vyhlásila stav klimatické nouze. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové k…

Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešný snímek vojáka

01.12.2020 15:35 Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešnou fotografii australského vojáka, který zabíjí nožem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama