Měly být efektivní, bezpečné a velkolepé. Olympijské hry ale provází mnoho stížností

V předvečer zimních olympijských her Čína slíbila světu "efektivní, bezpečné a velkolepé" hry. Už po prvních dnech ale organizátoři čelí řadě stížností ze strany sportovců a zemí, a to hned na několika frontách, napsal dnes zpravodajský server The Guardian.

Olympijské hry, ilustrační foto

Švédové tvrdí, že podmínky v horách jsou nebezpečně chladné. Polská bruslařka se svěřila, v jakém strachu žije v pekingské izolaci, a jak "pláče, až jí došly slzy". Podle Finů je jeden z jejich hokejistů bezdůvodně v covidové karanténě. A Němci? Ti jsou frustrovaní, že v dějišti sjezdového lyžování není k mání teplé jídlo.

Od počátku bylo jasné, že se sportovci v Pekingu budou potýkat s potížemi vzhledem k tomu, že musí fungovat v systému takzvaného uzavřeného okruhu, který jim zakazuje opustit vesnici jinak než kvůli tréninku, soutěži nebo návratu domů. Stále větší počet sportovců ale nyní vyjadřuje frustraci a stesky kvůli dalším aspektům olympijských her.

Nízké teploty jsou na zimní olympiádě samozřejmostí. Ale švédská delegace naléhá, aby se závody v běhu na lyžích konaly v příhodnější době během dne. Přiměl ji k tomu případ Fridy Karlssonové, která se na konci skiatlonu na 7,5 km + 7,5 km třásla a neměla daleko ke kolapsu.

Podle pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS) se závody ruší, pokud klesne teplota pod minus 20 stupňů Celsia. Když Karlssonová v sobotu závodila, bylo v Národním běžeckém centru v horách Čang-ťia-kchou ležícím 130 kilometrů severozápadně od Pekingu minus 13 stupňů Celsia. Ale kvůli mrazivému větru byla pocitová teplota mnohem nižší.

"Existují limity týkající se mrazu, ale nevím, jestli se do nich započítává i vliv větru," řekl novinářům šéf švédského týmu Anders Byström. "Když FIS řekne, že je minus 17 stupňů a fouká vítr, a pocitová teplota kvůli mrazivému větru dosáhne minus 35 stupňů Celsia, co uděláte?"

Proto šéf švédského týmu vyzývá, aby se úterní závod žen ve sprintu kvůli mrazivým teplotám přesunul na dřívější hodinu. "Skiatlon začal v 16 hodin a Fridu Karlssonovou zima úplně zničila. Není dobré, že je začátek sprintu naplánovaný na ještě pozdější hodinu," dodal.

Mezitím se polská rychlobruslařka na krátké dráze Natalia Maliszewská, která musela vynechat sobotní závod na 500 metrů, svěřila, že po pozitivním testu na covid-19 čelí v pekingské izolaci strachu a nejistotě. "Už týden žiju ve strachu a trpím neustálými změnami nálad," řekla Maliszewská. "Brečím, až mi docházejí slzy, a dělám starosti nejen lidem kolem sebe, ale i sobě," dodala.

Maliszewská měla pozitivní test po příletu do Pekingu, ale po negativním testu byla z izolace propuštěna a měla v sobotu nastoupit. Ale v noci ji probudili s tím, že došlo k omylu. "Nějací lidé mě vytáhli z pokoje ve tři hodiny ráno. Prý přišla zpráva, že se bohužel spletli, že jsem riziková a neměli mě pouštět z izolace," uvedla Maliszewská.

"Musím se co nejdřív vrátit do olympijské vesnice. Už nic nechápu. Už nevěřím v žádné testy, v žádné olympijské hry. Podle mě je to jeden velký vtip. Doufám, že ten, kdo je za to zodpovědný, se u toho dobře baví. Ale moje srdce a můj rozum už víc nesnesou," dodala.

Od 23. ledna bylo po příjezdu do čínské metropole pozitivně testováno více než 350 účastníků her, včetně desítek sportovců. Mnozí z nich jsou stále v izolaci a obávají se, že hry pro ně skončily.

Jedním z nich je finský hokejista Marko Anttila, jehož tým se domnívá, že je v covidové izolaci držen bezdůvodně. "Z lékařského hlediska víme, že takový člověk už není infekční, není nebezpečný pro ostatní týmy," řekla finská lékařka Maarit Valtonenová. "Rozhodnutí o izolaci nejsou založena na medicíně nebo vědě, jde spíše o kulturní a politická rozhodnutí."

Hlavní trenér Finska Jukka Jalonen uvedl, že situace ovlivňuje Anttilovo duševní zdraví. "Víme, že je plně zdráv, a proto si myslíme, že Čína z nějakého důvodu nerespektuje jeho lidská práva, a to není dobrá situace," dodal.

Poté, co byl sjezd mužů kvůli silnému větru odložen na dnešek, si německý trenér Christian Schwaiger posteskl, že závodníci nemají k dispozici teplé jídlo. "Stravování je velmi sporné, protože ve skutečnosti to není vůbec žádné stravování," řekl. "Očekával bych, že olympijský výbor je schopen zajistit teplé jídlo. Jsou tam chipsy, nějaké oříšky a čokoláda, nic jiného."

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Předpověď počasí na víkend: Hrozící déšť a bouřky mohou vystřídat tropy

13.08.2022 06:30 Česko čeká z hlediska počasí proměnlivý víkend. V průběhu dnešního dne se může objevit déšť,…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná ztratí oko, uvedl agent

13.08.2022 17:56 Spisovatel Salman Rushdie po útoku pravděpodobně ztratí jedno oko. Britský autor indického původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 14:30 Dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku dnes po poledni uzavřela nehoda dvou osobních aut. Vozy se…

Filipíny postihlo zemětřesení o síle 6,1 stupně

13.08.2022 10:15 Zemětřesení o síle 6,1 stupně dnes zasáhlo filipínskou oblast Mindanao. S odkazem na Evropské…

Tchajwanské ministerstvo je vděčné USA za udržování bezpečností a míru v…

13.08.2022 09:09 Tchajwanské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo "upřímnou vděčnost" Spojeným státům za podniknutí…

Severní Korea zrušila povinné nošení roušek

13.08.2022 08:12 Severní Korea zrušila povinné nošení roušek a další protipandemická opatření, která zavedla v…

Indie je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu

12.08.2022 18:04 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

Exprezident Srí Lanky Radžapaksa odletěl ze Singapuru do Thajska

11.08.2022 19:08 Bývalý srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa dnes přicestoval do Bangkoku, kde se podle thajských…

Vystřelení raket do japonské výlučné ekonomické zóny nařídil čínský…

11.08.2022 15:35 Aktualizováno Dopad balistických raket do japonské výlučné ekonomické zóny při čínských vojenských cvičeních…

Ind se přes 20 let soudil o šest korun

11.08.2022 14:55 Šestašedesátiletý indický právník Tungtath Čaturvedí se více než 20 let soudil s přepravní…

Kim Čong-un údajně prodělal covid

11.08.2022 07:59 Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla…

ROZHOVOR: Vietnamská válka přestala být vnímána jako černobílý souboj…

11.08.2022 00:01 Uplynulo půlstoletí od odchodu pozemních bojových jednotek americké armády z Jižního Vietnamu, kde…

Čína hrozí silou, pokud USA budou bránit jejímu sjednocení s Tchaj-wanem

10.08.2022 22:03 Čína dnes pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o…

Související:

Právě se děje

reklama