Mezi Čínou a Austrálií to skřípe kvůli věznění spisovatele, hrozí mu trest smrti

Čínsko-australský spisovatel a kritik vlády v Pekingu Jang Cheng-ťün je držen v Číně za nepřijatelných podmínek, mimo jiné je denně vyslýchán. Informovala o tom dnes australská ministryně zahraničí Marise Payneová.

Věznice
doporučujeme

Bývalý čínský diplomat byl letos v srpnu po více než sedmiměsíčním zadržování v Číně oficiálně obviněn ze špionáže. Za tu hrozí v zemi až trest smrti a Peking již Austrálii vzkázal, aby se do případu nevměšovala, napsala agentura Reuters.

"Okolnosti jeho držení zahrnují zvýšenou izolaci od okolního světa, omezení jeho komunikace s rodinou a přáteli a každodenní výslech, včetně situace, kdy je spoutaný," uvedla australská ministryně ve svém prohlášení. "Je to nepřijatelné," dodala.

Jak Payneová prohlásila, Austrálie žádá po Číně vysvětlení ohledně obvinění vznesených proti čínsko-australskému spisovateli. Požaduje rovněž, aby s ním bylo zacházeno spravedlivě v souladu s mezinárodním právem, což mimo jiné znamená, že má mít přístup k právníkům a k rodině.

Čtyřiapadesátiletý autor špionážních románů a vlivný politický komentátor Jang Cheng-ťün pracoval v minulosti na čínském ministerstvu zahraničí, později ale z vlasti odešel a získal australské občanství. Letos 19. ledna byl zadržen na letišti v čínském Kantonu, kam přiletěl s manželkou a se 14letou nevlastní dcerou, s nimiž v posledních letech žil ve Spojených státech.

Australský spisovatel čínského původu pravidelně psal blog, který se věnoval citlivým otázkám demokracie v Číně. V posledních letech ve svých článcích rovněž obviňoval Čínu, že se vměšuje do vnitřních záležitostí Austrálie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Tchaj-wan si úspěšně poradil s covidem. Už 200 dní nemá žádný domácí…

29.10.2020 14:05 Tchaj-wan již 200 dní nezaznamenal žádný přenos koronaviru na svém území. Tchajwanské středisko pro…

Peking brutálně postupuje proti Ujgurům. Pompeo zkritizoval Čínu i za…

29.10.2020 11:13 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes označil zacházení Číny s muslimskou menšinou Ujgurů za…

Dubaj připomněla oslavy 28. října. Nejvyšší mrakodrap světa dostal české…

28.10.2020 21:18 Při příležitosti dnešního 102. výročí vzniku samostatného československého státu se v barvách české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama