Mezi Čínou a Austrálií to skřípe kvůli věznění spisovatele, hrozí mu trest smrti

Čínsko-australský spisovatel a kritik vlády v Pekingu Jang Cheng-ťün je držen v Číně za nepřijatelných podmínek, mimo jiné je denně vyslýchán. Informovala o tom dnes australská ministryně zahraničí Marise Payneová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice
doporučujeme

Bývalý čínský diplomat byl letos v srpnu po více než sedmiměsíčním zadržování v Číně oficiálně obviněn ze špionáže. Za tu hrozí v zemi až trest smrti a Peking již Austrálii vzkázal, aby se do případu nevměšovala, napsala agentura Reuters.

"Okolnosti jeho držení zahrnují zvýšenou izolaci od okolního světa, omezení jeho komunikace s rodinou a přáteli a každodenní výslech, včetně situace, kdy je spoutaný," uvedla australská ministryně ve svém prohlášení. "Je to nepřijatelné," dodala.

Jak Payneová prohlásila, Austrálie žádá po Číně vysvětlení ohledně obvinění vznesených proti čínsko-australskému spisovateli. Požaduje rovněž, aby s ním bylo zacházeno spravedlivě v souladu s mezinárodním právem, což mimo jiné znamená, že má mít přístup k právníkům a k rodině.

Čtyřiapadesátiletý autor špionážních románů a vlivný politický komentátor Jang Cheng-ťün pracoval v minulosti na čínském ministerstvu zahraničí, později ale z vlasti odešel a získal australské občanství. Letos 19. ledna byl zadržen na letišti v čínském Kantonu, kam přiletěl s manželkou a se 14letou nevlastní dcerou, s nimiž v posledních letech žil ve Spojených státech.

Australský spisovatel čínského původu pravidelně psal blog, který se věnoval citlivým otázkám demokracie v Číně. V posledních letech ve svých článcích rovněž obviňoval Čínu, že se vměšuje do vnitřních záležitostí Austrálie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padne správkyně Hongkongu? Číně dochází trpělivost, varují analytici

14.12.2019 12:44 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes přijela na čtyřdenní oficiální návštěvu Číny. Je to její…

Riskantní mise na sopečný ostrov: Potápěči hledají těla obětí erupce

14.12.2019 11:07 Aktualizováno Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v…

Změna klimatu smete ostrovní státy? Obama pronesl alarmující projev

14.12.2019 10:52 Podle Baracka Obamy představují ostrovní národy a chudé pobřežní země morální apel na zbytek světa,…

Severní Korea zastrašuje USA? Provedla "významný test" na vojenské základně

14.12.2019 09:55 Aktualizováno Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama