Mír s Tálibánem? Vyslanec USA představil Afgháncům návrh dohody

Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad dnes představil afghánskému prezidentovi návrh mírové dohody, který v uplynulých měsících dojednali američtí představitelé se zástupci islamistického hnutí Tálibán. S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Podle ní návrh dohody počítá s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)
doporučujeme

Vyslanec Khalilzad se má tento týden setkat v Kábulu s afghánskými vůdci a pokusit se dosáhnout shody, než bude dokument podepsán. Afghánský prezident Ašraf Ghaní podle Reuters slíbil, že svůj názor na dohodu sdělí vyslanci Khalilzadovi během dvou dnů. "Ale podle nás se dá smysluplného míru či cesty ke smysluplnému míru dosáhnout jen ukončením násilí a přímým jednáním s Tálibánem," uvedl prezidentův mluvčí.

Přímé rozhovory Spojených států a Tálibánu o podmínkách ukončení téměř dvacetileté občanské války v Afghánistánu začaly před rokem. S afghánskou vládou Tálibán mluvit zatím odmítá, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.

Jedním z klíčových bodů jednání Američanů a povstalců byl plán stažení amerických vojáků ze země výměnou za záruku Tálibánu, že nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Obě strany se podle Reuters dohodly také na tom, že součástí dohody bude i příměří.

Původem Afghánec Khalilzad po skončení devátého kola rozhovorů v Kataru o víkendu sdělil, že Spojené státy a Tálibán jsou na prahu dohody. To potvrdil také mluvčí Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín. "Jsme těsně před ukončením invaze a dosažením mírového řešení pro Afghánistán," řekl.

Na základě dohody by podle Khalilzada opustilo prvních 5000 amerických vojáků pět afghánských vojenských základen už do 135 dní. V Afghánistánu je nyní asi 13.000 až 14.000 amerických vojáků.

Hnutí Tálibán současně pokračuje v Afghánistánu v bojích a v posledních dnech podniklo rozsáhlé útoky na dvě velká města, Kunduz a Púli Chumrí. U Púli Chumrí dnes Tálibán pokračoval v blokádě hlavní silnice vedoucí na jih k metropoli Kábulu a jeho bojovníci stříleli na jakékoli příslušníky afghánských bezpečnostních sil, kteří se pokusili k místu přiblížit. Ozbrojené střety pokračovaly i na severu města. V Kunduzu se dnes odpálil sebevražedný atentátník, který zabil nejméně šest policistů.

Podle jednoho z členů amerického vyjednávacího týmu "mírová dohoda s Tálibánem nebude založena na slepé důvěře, ale bude obsahovat jasné závazky, jejichž dodržování bude kontrolováno a prověřováno". "Po případném oznámení dohody by měly následovat vnitroafghánské rozhovory, během nichž bude Tálibán hovořit s dalšími zástupci afghánské společnosti a společně se zavážou dodržovat trvalé příměří," dodal nejmenovaný americký činitel, kterého citovala agentura AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série bombových útoku zasáhla Afghánistán, několik mrtvých a zraněných

21.09.2019 13:08 Při páteční explozi bomby nastražené u silnice v jihoafghánské provincii Kandahár zahynuli dva…

Nová vlna protestů v Hongkongu: "Bourání" Lennonových zdí rozzuřilo…

21.09.2019 11:51 Policie v Hongkongu dnes při snaze rozehnat další vlnu prodemokratických demonstrací použila slzný…

Napětí v Hongkongu opět roste. Stoupenci Pekingu strhávají "Lennonovy zdi"

21.09.2019 08:59 Skupinky příznivců pevninské Číny dnes v Hongkongu začaly strhávat takzvané Lennonovy zdi, na které…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama