Mírová dohoda v troskách. Afghánská armáda zabila desítky Tálibánců, umírali i civilisté

Afghánské vládní síly o víkendu při několika pozemních a leteckých operacích zabily 51 bojovníků radikálního hnutí Tálibán. Oznámilo to dnes afghánské ministerstvo obrany. Zpráva podle agentury Reuters svědčí o opětném zvýšení napětí a o mrtvém bodu, na němž uvázly mírové rozhovory.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že vládní síly provedly 13 pozemních ofenziv a 12 leteckých úderů v devíti provinciích. Zabito při nich bylo 51 "teroristů", dalších 13 utrpělo zranění a šest se podařilo zajmout.

Místní činitelé z provincie Balch, ležící na severu Afghánistánu, ale podle agentury AP sdělili, že při náletech přišly o život minimálně tři ženy a také čtyři děti. To vyvolalo velké rozhořčení, které dali lidé najevo při protestu před sídlem guvernéra ve správním středisku Balch, podle nějž je provincie pojmenovaná.

Ve svých bojových operacích pokračoval na druhé straně i Tálibán. Po sporadických ofenzivních akcích během týdne provedli bojovníci hnutí o tomto víkendu dva další útoky proti bezpečnostním silám.

V sobotu pozdě večer povstalci přepadli kontrolní stanoviště v provincii Kunduz, kde podle mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida zabili deset vojáků a tři zranili a zmocnili se většího množství zbraní. Při druhé akci, kterou provedli v provincii Balch, udeřili na armádní hlídku, jejíchž osm členů údajně zabili.

Ozbrojené střety se v zemi opět vystupňovaly během dvoudenního přerušení rozhovorů mezi vyjednávači Spojených států a Tálibánu. Přestávku mají věnovat konzultacím ohledně toho, jak překonat překážky, jež brzdí jednání, sdělil agentuře Reuters informovaný zdroj.

Jednání začala minulý rok v katarském Dauhá. Přinejmenším dvakrát byla ale přerušena po útocích Talibanu na americký personál v Afghánistánu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama