Moderní otrokář byl odsouzen k 11 letům vězení. Jen špička ledovce, varují odborníci

Samoa je rozvojový stát a mnoho obyvatel sní o lepším životě, který jim Joseph Auga Matamata nabídl. Nalákal je na vidinu lepší práce a velkého výdělku, aby mohli zabezpečit své rodiny. Když 13 lidí dorazilo na Nový Zéland, realita byla zcela jiná.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Samojský „náčelník“ Joseph Auga Matamata měl ve své vesnici postavení autority a v samojské kultuře byl hlavou rodiny, která se těší významné úctě. Podle soudu náčelník svého postavení zneužil, aby mohl využívat členy své rodiny nebo lidi ze své vesnice. Samojcům tvrdil, že si vydělají peníze v místních sadech a mohou žít v jeho nemovitosti ve městě Hastings na Novém Zélandu.

Po příjezdu jim Matamata odebral cestovní pasy a držel je na pozemku s ostnatými dráty. Náčelník jim zakázal opustit pozemek, hovořit se členy rodiny nebo s jinými lidmi směli pouze s jeho svolením. V případě, že porušili pravidla, byli fyzicky potrestáni, až měli jizvy po celém těle. Podle CNN se jedna oběť pokusila utéct, ale byla chycena, svázána a odvedena zpět.

Samojci pracovali několik hodin jako sběrači v místních sadech, ale nedostali žádné peníze, které si vydělali. Náčelník zařizoval Samojcům pouze studentská tříměsíční víza, nikoliv pracovní, protože pak by museli prokazatelně a legálně pracovat. Podle soudu si Matamata přišel na bezmála 200 tisíc amerických dolarů.

Matamata byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 11 let za 10 případů, kdy mu bylo dokázáno obchodování s lidmi, a z 13 za obchodování s otroky. Podle CNN je to první případ na Novém Zélandu, kdy byla osoba odsouzena za obchodování s lidmi a otrokářství současně. Soud náčelníkovi nařídil odškodnění 13 obětem ve výši 122 000 amerických dolarů. Matamata tvrdí, že je nevinný.

Podle Walk Free Foundation se po celém světě nachází více než 40 miliónů obětí moderního otroctví, jen na Novém Zélandu se jich nachází zhruba 3 000. Přesná data je těžké získat kvůli skryté povaze trestného činu. Případ 13 obětí z Nového Zélandu se do podvědomí úřadu dostal až v roce 2017, ale Matamata podle soudních spisů lákal oběti již od roku 1994.

Odborníci tvrdií, že případy otroctví a obchodu s lidmi jsou na Novém Zélandu vzácné. Předem také varují před dobou po pandemii, protože mnoho lidí přišlo o práci a bude hledat možnosti přivýdělku, aby uživili své rodiny, čímž se stanou mnohem zranitelnějšími. „Jakmile budou lidé zoufalí, půjdou po takzvaných příležitostech, které jsou pod pracovními standardy,“ míní Natalia Szablewsková z právnické fakulty Auckland University of Technology.

V pondělí novozélandská vláda oznámila, že investuje 33,2 miliónu amerických dolarů, aby snížila riziko vykořisťování, které roste v důsledku covid-19. Změny by měly zahrnovat nová víza a navýšení počtu pracovníků imigračního úřadu.

Szablewsková zdůraznila, že by Nový Zéland měl následovat příkladu Austrálie zavedením zákona o moderním otroctví. Zákon vyžaduje, aby zaměstnavatelé prováděli kontroly ve vlastním řetězci. Szablewsková se domnívá, že tento zákon by mohl zvýšit povědomí o moderním otroctví na Novém Zélandu a povzbudit další případné oběti, aby se nebály ozvat. „Myslím, že většina podniků se nechce spoléhat na nucenou práci,“ řekla Szablewsková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Austrálii: Přibývá nakažených i obětí, Severní území zavedlo…

11.08.2020 10:41 Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Sopka Sinabung vybuchla. Popel chrlila do výše pěti kilometrů, úřady…

10.08.2020 17:21 Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Sinabung. Do výšky asi pěti kilometrů chrlila…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 17:16 Aktualizováno V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama