NÁZOR - Korejská válka může formálně, legálně skončit mírovou smlouvou, která by nahradila sedmdesát let trvající příměří, konstatuje politolog a bývalý americký diplomat Robert Galluci v komentáři pro server National Interest. Profesor z Georgetown University dodává, že konflikt může z praktických důvodů ukončit také prohlášení o konci nepřátelství mezi Severní Koreou, Jižní Koreou a Spojenými státy, protože ani jedna strana nemá zájem na opětovném vypuknutí konfliktu.
Důvody k pesimismu
Konflikt může skončit jedním z uvedených způsobů, nebo - de facto i de jure - oběma způsoby, připouští bývalý diplomat. Sám se však nedomnívá, že by se tak stalo v nadcházejících pěti letech a naopak soudí, že to, co platilo celé dekády za mír, může kdykoliv nahradit válka.
"Proč takový pesimismus?" pokládá si otázku Galluci. Přiznává, že vše nasvědčuje tomu, že v severovýchodní Asii panuje spíše stabilita a status quo, než aby docházelo k revolučním pohybům, Jižní Korea je prosperující a úspěšnou demokracií, zatímco Severní Korea zůstává chudou, nerozvinutou zemí, kde sice vládne totalitní režim, ale obyvatelstvo je odolné a dynastie Kimů stabilní.
Sovětský svaz sice zmizel, ale Čína se stala dominantní ekonomickou silou, navíc politicky stabilní, zatímco Spojené státy zůstávají mocností v Pacifiku, která aktivně pěstuje své spojenectví s Japonskem a Jižní Koreou, nastiňuje politolog. Táže se proto, proč by první korejská válka měla vyústit ve druhou, co je zdrojem případné nestability a proč existují obavy z možného překvapivého útoku ze strany Pchjongjangu, Soulu či Washingtonu.
Klíčové je rozdělení korejského národa, konstatuje profesor. Jak upozorňuje, je dobře známo, že jde o důsledek severokorejského pokusu o sjednocení silou a ačkoliv se obě země ve výsledku hlásí k budoucímu sjednocení, jejich politické a ekonomické systémy jsou natolik odlišné, že jeho pokojná, dojednaná realizace je spíše mýtem než realistickou, blízkou možností.
Stav armád obou korejských států označuje Galluci za důkaz skutečných obav o vlastní bezpečnost a strachu z potenciálně agresivních záměrů druhé strany. Zdůrazňuje, že vývoj severokorejských a jihokorejských ozbrojených sil je také protkán desetiletími globálního americko-sovětského geostrategického soupeření a v poslední době i americko-čínským soupeřením v asijsko-pacifické oblasti.
Urovnání musí být důvěryhodné
"Ani Čína ani Spojené státy nechtějí konflikt na Korejském poloostrově, ale zároveň ani nechtějí, aby byl jejich spojenec poražen," pokračuje politolog. Dodává, že Washington vůči Pekingu nemusí nutně realizovat zadržovací strategii, ale nehodlá být vytlačen z regionu, zatímco Peking demonstruje, že je připraven bojovat, aby zabránil ztrátě nárazníkového státu na svých hranicích.
Případná změna na Korejském poloostrově tak musí být pečlivě provedená a brát v potaz nejen zájmy obou korejských států, soudí bývalý diplomat. Domnívá se, že hlavním zdrojem stávajícího napětí je snaha KLDR vybudovat si jaderný arzenál a získat schopnost udeřit na Spojené státy a jejich regionální spojence.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Pchjongjang tvrdí, že jaderné zbraně jsou nezbytné pro odrazení Spojených států od pokusu změnit severokorejský režim, ale z perspektivy Washingtonu představují mimořádnou hrozbu, nastiňuje Galluci. Poukazuje, že Kim Čong-un nedokáže garantovat, že je nakonec nepoužije, i kdyby to mělo být sebevražedné, nehledě na to, že severokorejské vlastnictví těchto zbraní oslabuje v očích amerických spojenců odstrašovací potenciál Spojených států a podrývá mezinárodní snahy o nešíření zbraní hromadného ničení.
Americké administrativy se v posledních třiceti letech domnívaly, že mír na Korejském poloostrově si žádá, aby Washington normalizoval politické a ekonomické vztahy s Pchjongjangem, což odstraní severokorejské obavy z amerického úsilí o změnu tamního režimu, uvádí profesor. Doplňuje, že podle tohoto předpokladu by se pak KLDR vzdala jaderných zbraní.
"Ale pokud má být taková normalizace jakkoliv důvěryhodná, musela by přijít v návaznosti na změnu v severokorejském přístupu k lidským právům - zacházení s vlastním obyvatelstvem - stejně jako denuklearizaci," vyzdvihuje politolog. Soudí, že pak by věrohodně a přirozeně následovalo vzájemné sblížení obou korejských států. O tom, jak toho lze - a naopak nelze - dosáhnout, jsme se již dost naučili, uzavírá Galluci.
Související

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 1 hodinou

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 2 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 3 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 4 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 6 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 7 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.
Zdroj: Libor Novák