Naruhito je 126. císař nejstarší vládnoucí dynastie světa, obdivuje českou hudbu

Naruhito, jehož intronizace se uskuteční 22. října, je nejstarším synem bývalého císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 byl korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujal letos 1. května o půlnoci místního času, den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů.

Přidejte svůj názor

Naruhito
doporučujeme

V Japonsku zároveň skončilo období Heisei, tedy "všudypřítomný mír", a začala éra Reiwa, jejíž název se překládá jako "krásná harmonie". Naruhito je zároveň prvním japonským monarchou narozeným po skončení druhé světové války.

zdroj: YouTube

V červnu 1993 se oženil s diplomatkou Masako Ówadovou a stejně jako jeho otec přivedl do nejstarší císařské dynastie na světě dívku neurozeného stavu. Na svatební cestu jeli novomanželé do starobylého města Nara, aby ve svatyni pozdravili bohyni Amaterasu, pramáti císařské dynastie. Osm let po svatbě, v prosinci 2001 se páru narodila dcera, princezna Aiko Tošinomija.

Po jejím narození v japonské monarchii stále chyběl mužský následník trůnu, což podnítilo hnutí za změnu nástupnických zákonů. Krize se vyřešila, když se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi, a princezně Kiko narodil v roce 2006 syn Hisahito. Ten je nyní druhý v pořadí následnictví japonského trůnu.

Ve svém nástupnickém projevu Naruhito ocenil vládu svého otce, který má nyní titul emeritního císaře a prohlásil, že bude pokračovat v jeho cestě a stejně jako on bude usilovat o mír a bude stát po boku japonského lidu. Podle médií rovněž slíbil, že se bude řídit poválečnou ústavou Japonska, která zbavila císaře politické moci, a bude plnit roli symbolu národní jednoty.

Jako prvního zahraničního hosta přivítal Naruhito necelý měsíc po svém nástupu na trůn amerického prezidenta Donalda Trumpa. Letos v srpnu, na výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce, vyjádřil stejně jako již dříve jeho otec lítost nad činy, jichž se jeho země dopustila za války. "S ohledem na dlouhé období míru po válce, při pomyšlení na naši minulost a s vědomím hluboké lítosti upřímně doufám, že válečné ničení se už nikdy nebude opakovat," řekl Naruhito.

Narodil se 23. února 1960. Vystudoval historii na filozofické fakultě univerzity Gakušúin, z Oxfordské univerzity, kde od roku 1983 studoval hospodářské dějiny a právo, si v roce 1991 odvezl titul doktora občanského práva. Angažuje se v problematice ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a námořní dopravy.

V 80. letech podle médií Naruhito tvořil pár s americkou herečkou Brooke Shieldsovou. Svoji budoucí manželku Masako poznal na recepci na počest španělské princezny Eleny v roce 1986. Princovu žádost o ruku přijala Masako až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen "jinou formou diplomacie".

Jako člen japonské císařské rodiny již v mládí hodně cestoval po světě. V roce 1985 byl na neoficiální pětidenní návštěvě Prahy, Českého Krumlova a dalších historických měst. Je znalcem a obdivovatelem české hudby. V červnu 2017 se v Tokiu setkal s tehdejším českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

V březnu 2005 zahájil jako čestný předseda světovou výstavu Expo v japonské prefektuře Aiči. V roce 2012 na dva týdny převzal veškeré povinnosti svého otce během Akihitovy operace srdce a následné rekonvalescence.

Mezi záliby Naruhita patří hudba - hraje na housle a violu, dále horolezectví a tenis.

Císařovna Masako dlouhodobě bojuje s depresí

V roce 1999 prodělala potrat a po narození dcery Aiko o dva roky později trpěla Masako depresemi, které byly připisovány potížím přivyknout si na život v paláci a tlaku císařského dvora, aby porodila syna. V červenci 2004 císařský dvůr porušil tradiční mlčení a oficiálně se vyjádřil k její nemoci. Označil ji za "problémy adaptace" na protokolární povinnosti.

V dubnu 2013 se po 11 letech vydala na oficiální zahraniční cestu. Svého manžela doprovázela do Nizozemska na korunovaci nového panovníka Willema-Alexandera.

"Když pomyslím na nadcházející dny, cítím se nejistá ohledně toho, do jaké míry dokážu lidem pomoci," uvedla Masako v médiích v loňském roce při příležitosti svých pětapadesátých narozenin. V prohlášení veřejnosti také sdělila, že její zdravotní stav se pomalu zlepšuje a že se pokusí vykonávat více státnických povinností. Její lékaři ovšem zdůraznili, že Masako musí pokračovat v léčbě a nesmí být vystavena přílišnému tlaku.

Masako se narodila 9. prosince 1963 v Tokiu jako nejstarší dcera diplomata Hisašiho Ówady. Po vysokoškolských studiích na Harvardově, Tokijské a Oxfordské univerzitě, kde v roce 1991 obhájila titul doktora filozofie mezinárodních vztahů, zahájila v Tokiu diplomatickou kariéru.

Nadaná diplomatka, která hovoří šesti světovými jazyky, slibně rozjetou kariéru trochu neochotně ukončila v roce 1993, kdy se rozhodla provdat za korunního prince Naruhita, s nímž se poprvé setkala o sedm let dříve. Princovu žádost o ruku přijala až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen "jinou formou diplomacie".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná indoktrinace muslimů. Z USA zní varování před vymýváním mozků a…

19.11.2019 12:00 NÁZOR - "Seberte každého, kdo má být sebrán." Ozvěna knih 1984, Konec civilizace a Fahrenheit 451…

Afghánistán propustil tři vězněné islamisty, vymění je za rukojmí Tálibánu

19.11.2019 08:38 Afghánská vláda propustila tři vězněné radikály a poslala je letecky do Kataru. Mají být vyměněni…

Řada studentů nadále obléhá univerzitu v Hongkongu. Nasadí Čína armádu?

19.11.2019 08:02 Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týdny obsadilo několik set studentů na…

Čína utahuje šrouby. Soudy v Hongkongu nesmí řešit "miniústavu", zní z…

19.11.2019 07:34 Hongkongské soudy nemají pravomoc rozhodovat o ústavnosti legislativy vydávané vládou v Hongkongu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama