NATO je solidární s Tureckem. Stoltenberg vyzval Rusko k zastavení bojů v Idlibu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko a Sýrii k zastavení ofenzívy v severosyrském Idlibu. Vyjádřil se po dnešní mimořádné schůzce velvyslanců aliance, svolané na žádost členského Turecka. Stoltenberg také řekl, že NATO zůstává solidární s Ankarou.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Syrská armáda s pomocí spojeneckého Ruska v prosinci zahájila ofenzívu v Idlibu, kde působí také turečtí vojáci. Turecko tam v bojích ve čtvrtek přišlo o 33 svých vojáků.

"Vyzýváme Rusko a syrský režim k zastavení útoků, k ukončení náletů bez přesného rozlišení cílů... Vyzýváme také Rusko a Sýrii, aby plně respektovaly mezinárodní právo," uvedl Stoltenberg.

Podle něj by se Sýrie a Rusko měly zapojit do úsilí o nalezení mírového řešení syrského konfliktu.

Turecko stojí za některými skupinami, jež v Sýrii bojují proti tamnímu režimu. Na základě předchozí dohody s Moskvou má Ankara v Idlibu 12 vojenských postů, k jejichž těsné blízkosti se nyní dostali syrští vojáci. Turci kvůli tomu posílili svůj kontingent v Sýrii a chtějí, aby se syrské vládní oddíly stáhly.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondoloval Turecku kvůli ztrátě vojáků a ujistil, že Rusko se bude snažit, aby bezpečnost tureckých vojáků v Idlibu byla zajištěna. Řekl ale také, že vzhledem k "trvajícímu porušování příměří má syrská armáda právo jednat". Příměří bylo pro Idlib vyjednáno v minulosti, ale boje pokračují.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko kvůli covid-19 vyhlásilo stav nouze, má trvat měsíc

07.04.2020 12:36 Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil dnes v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli…

Japonsko nabídne 20 zemím lék proti covid-19, je mezi nimi i Česko

07.04.2020 12:22 Aktualizováno Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě…

Kardinál Pell byl překvapivě osvobozen. Zneužívá chlapců se dle soudu…

07.04.2020 11:12 Aktualizováno Australský nejvyšší soud dnes v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella,…

Ministr zdravotnictví Nového Zélandu v karanténě vyrazil na pláž, odvolán…

07.04.2020 08:22 Novozélandský ministr zdravotnictví David Clark vyvezl svou rodinu na pláž, ačkoli v zemi platí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy